Wi-Fi 6 توسط انستیتوی مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) که بزرگترین انجمن متخصصان فنی جهان است توسعه یافته و در سال جاری میلادی شروع به کار خواهد کرد. با استفاده از این تکنولوژی سرعت و محدوده پوشش دهی اینترنت افزایش می یابد، اما نکته کلیدی در مورد Wi-Fi 6 این است که این فناوری تعداد دستگاه های متصل به اینترنت را در خانه ها و زندگی ما زیادتر می کند. برای آشنایی کامل با ویژگی های این استاندارد جدید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

آشنایی با استاندارد جدید Wi-Fi 6

 

Wi-Fi 6 چیست؟

Wi-Fi 6 یا ۸۰۲٫۱۱ax، جدیدترین ورژن استاندارد ۸۰۲٫۱۱ برای انتقال شبکه وایرلس است. این نسخه از Wi-Fi 6 یک استاندارد به روز شده می باشد که به انتقال بهتر سیگنال های Wi-Fi کمک می کند. همچنین، برخلاف استانداردهای قبلی Wi-Fi، این ورژن جدید فقط بر روی بهبود سرعت تمرکز نکرده است. در عوض، اولویت Wi-Fi 6 فعال کردن عملکرد بسیار بهتر در محیط های شلوغ بوده که دستگاه های وایرلس زیادی در آن وجود دارد. آپارتمان های چند واحدی، استادیوم های ورزشی، یا حتی خانه هایی که اعضای آن از دستگاه های وایرلس زیادی استفاده می کنند، از جمله این محیط ها هستند. علاوه بر این، تکنولوژی Wi-Fi 6 به مدیریت فشار اتصال ناشی از تعدد روز افزون دستگاه های متصل IoT و گجت های خانگی هوشمند نیز توجه خاصی داشته است.

Wi-Fi 6 چیست؟

Wi-Fi 6 برای دستیابی به این موارد، از تکنولوژی های مختلفی مانند یک پخش کننده اصلی در قالب OFDMA استفاده می کند. این ویژگی اجازه می دهد تا افراد بیشتری بطور همزمان از یک کانال وایرلس به اینترنت متصل شده و کارآیی بهتر، قدرت بیشتر و تأخیر بسیار کمتر را تجربه کنند. علاوه بر این، نسخه جدید Wi-Fi از MU-MIMO بهره می برد که امکان انتقال حجم بالاتری از دیتا را در یک زمان می دهد. ویژگی دیگر این فناوری، کاربرد تکنولوژی Target Wake Time است که دوام بیشتر باتری دستگاه های متصل به شبکه اینترنت وایرلس را به دنبال دارد.

 

سرعت Wi-Fi 6 چقدر است؟

در مورد سرعت Wi-Fi 6 تا زمانی که سخت افزار بطور کامل تست نشود، نمی توان اطلاعات دقیقی منتشر کرد. اما تست های اولیه نشان می دهد که سرعت انتقال Wi-Fi 6 معادل ۱۳۲۰ مگابایت در ثانیه است که در مقایسه با سرعت ۹۳۸ مگابایت در ثانیه Wi-Fi 5، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر می باشد. همچنین، حداکثر سرعت انتقال Wi-Fi 6 احتمالاً ۱۰ گیگابایت در ثانیه خواهد بود. با این حال سرعت واقعی این تکنولوژی به محتوای فایل ها و سرعت سرویس ارائه دهنده خدمات اینترنت و محدودیت های آن بستگی دارد. در فضاهایی که دستگاه های متعددی به اینترنت وایرلس متصل هستند، سرعت Wi-Fi 6 احتمالاً متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، Wi-Fi 6 برخلاف Wi-Fi 5 که فقط در فرکانس ۵ گیگاهرتز کار می کرد، در فرکانس های بالاتر از ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز (و پهنای باند بیشتر در آینده) کار می کند.

سرعت Wi-Fi 6 چقدر است؟

 

Wi-Fi 6 در چه تاریخی عرضه خواهد شد؟

Wi-Fi 6 از نظر فنی یک استاندارد نوین و معتبر است که دستگاه های وایرلس جدید می توانند از آن استفاده کنند. روترهایی مثل Cisco، Netgear، Asus و TP-Link برای ارائه شبکه وایرلس Wi-Fi 6 آماده هستند. در همین حال، گوشی های سامسونگ Galaxy Note10 و Galaxy Note10+ اولین گوشی های هوشمندی هستند که از استاندارد جدید Wi-Fi Certified 6 پشتیبانی می کنند. این نکته نشان می دهد که گوشی های Note امکان عملکرد بهینه را به شبکه ها می دهند. علاوه بر این، Samsung Galaxy S10 و پس از آن iPhone 11، iPhone 11 Pro و iPhone 11 Pro Max همگی با این فناوری جدید سازگاری دارند. به همین ترتیب، نسل جدید لپ تاپ ها و دیگر وسایل هوشمند استاندارد Wi-Fi 6 را عرضه خواهند کرد.

Wi-Fi 6 در چه تاریخی عرضه خواهد شد؟

باید بدانید که برای برخوردار شدن از مزایای کامل ۸۰۲٫۱۱ax به مودم و دستگاه های پشتیبانی کننده از Wi-Fi 6 نیاز خواهید داشت. اما اگر یک مودم تازه تهیه کنید، دستگاه های قدیمی شما همچنان مثل حالت عادی کار می کنند. مودم های جدید از دستگاه های نسل قبل ۸۰۲٫۱۱ پشتیبانی می کنند، اما قادر به افزایش سرعت آنها نیستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید