در استاندارد IPX ، دو حرف اول یعنی IP مخفف عبارت “Ingress Protection” یا “محفاظت در برابر نفوذ” می باشد که بیان کننده میزان درجه حفاظت در مقابل نفوذ ذرات کوچک خارجی (مانند خاک و گرد و غبار) و آب (یا رطوبت) است. این استاندارد در استانداردهای بین المللی IEC 60529 (کمیسیون الکتروتکنیکی بین المللی) و ISO 20653: 2013 (سازمان بین المللی استاندارد سازی) استفاده می شود. همچنین به آن کد IP نیز می گویند. استاندارد IPX با استفاده از دو رقم، میزان محافظت در برابر نفوذ را نشان می دهد. عدد اول نشان دهنده میزان حفاظت در برابر ذرات (۰ تا ۶) و عدد دوم میزان حفاظت در برابر آب (۰ تا ۹) را نشان می دهد. برای مثال در کد IP57، عدد ۵ نشان دهنده میزان حفاظت در برابر ذرات و عدد ۷ میزان حفاظت در برابر آب را نشان می دهد.

استاندارد IPX - اصلی

 

IPX چیست ؟

IPX درجه بندی مشابه IP است که در آن X جایگزین عدد اول یعنی میزان حفاظت در برابر ذرات، می باشد. به عنوان مثال؛ IP57 را میتوان به صورت IPX7 نیز نشان داد. در حقیقت IPX تنها نشان دهنده میزان حفاظت در برابر آب را نشان می هد.

استاندارد IPX -IPX چیست

 

درجات مختلف محافظت استاندارد IPX

اساسا درجه بندی IPX میزان مقاومت یک دستگاه در برابر آب و رطوبت را نشان می دهد.

IPX0 : دستگاه هیچگونه مقاومتی در برابر رطوبت ندارد.

IPX1 : دستگاه در برابر چکیدن قطرات آب مقاوم است.

IPX2 : دستگاه در برابر برخورد مستقیم با قطرات آب مقاوم است.

IPX3 : دستگاه در برابر اسپری شدن آب مقاوم است.

IPX4 : دستگاه در برابر ریختن آب مقاوم است.

IPX5 : دستگاه در برابر ریختن آب توسط لوله مقاوم است.

IPX6 : دستگاه در برابر ریختن آب با شدت، توسط لوله مقاوم است.

IPX7 : دستگاه در برابر آب تا عمق ۱ متر و به مدت ۳۰ دقیقه مقاوم است.

IPX8 : دستگاه در برابر آب در عمق بیشتری و مدت زمان طولانی تر نسبت به درجه قبلی، مقاوم است.

IPX9 : دستگاه در برابر ریختن آب داغ با شدت، توسط لوله مقاوم است.

استاندارد IPX - درجات مختلف

بزرگترین مشکل برای دستگاه های الکتریکی کوچک، نفوذ گرد و غبار و آب در مقایسه با سایر عوامل خرابی دستگاه های الکترونیکی می باشد. مقاومت در برابر گرد و غبار نیز به طور مشابه با جایگزینی X به جای عدد دوم، نشان داده می شود. به طور مثال؛ IP57 را با IP5X نیز میتوان نشان داد. همچنین در مقاله ای به معرفی استاندارد IPX در قالب اینفوگرافیک پرداخته ایم.

 

درجه بندی های مقاومت در برابر نفوذ ذارت گرد و غبار

میزان درجه محافظت دستگاه در برابر نفوذ ذرات جامد در بازه عددی ۰ تا ۶ محاسبه می شود. عدد ۶ به معنای محافظت کامل در مقابل گرد و غبار است.

IP0X : دستگاه هیچگونه مقاومتی در برابر نفوذ یا تماس با ذرات کوچک مانند گرد و غبار، ندارد.

IP1X : دستگاه در برابر نفوذ ذرات بزرگتر از ۵۰ میلیمتر مقاوم است.

IP2X : دستگاه در برابر تماس با انگشتان دست و اجسام مشابه با اندازه بزرگتر از ۱۲٫۵ میلیمتر مقاوم است.

IP3X : دستگاه در برابر سیم و پیچ های کوچک و یا سایر اجسام مشابه با اندازه بزرگتر از ۲٫۵ میلیمتر مقاوم است.

IP4X : دستگاه در برابر حشرات، مورچه ها، سیم های کوچک یا سایر اجسام مشابه با اندازه بزرگتر از ۱ میلیمتر مقاوم است.

IP5X : دستگاه در برابر گرد و غبار محافظت شده، اما امکان نفوذ آن به دستگاه است. بعضی از گرد و غبار ها با نفوذ به دستگاه نمیتوانند صدمه ای به آن برسانند.

IP6X : دستگاه کاملا در برابر گرد و غبار محافظت شده و مقاوم می باشد. ذرات جامد کوچک نمیتوانند وارد محیط دستگاه شوند. زمان تست برای این استاندارد ۸ ساعت می باشد.

استاندارد IPX - گرد و غبار

 

آشنایی بیشتر با حفاظت در برابر گرد و غبار

اگر محصولی دارای استاندارد IP6X باشد، به این معنا نیست که در برابر تمام ذارت در همه شرایط مقاوم است. تست دستگاه معمولا در شرایط کنترل شده انجام می شود. در بهترین حالت آزمایش، دستگاه تا مدت زمان ۸ ساعت در معرض تست قرار می گیرد. هیچکس نمی داند که چه اتفاقی برای دستگاه می افتد اگر چندین بار بر روی زمین انداخته شود و یا برای زمان طولانی تر در معرض گرد و غبار قرار گیرد. دانستن این موارد مفید است چون که هر دستگاه الکترونیکی نیاز به رعایت یمکسری از موارد مخصوص مراقبتی دارد.

استاندارد IPX - سایر استانداردها

سیستم های درجه بندی و امتیازدهی دیگری به جز استاندارد IPX برای مشخص کردن میزان مقاومت دستگاه ها در برابر نفوذ آب و ذرات گرد و غبار وجود دارد. اما به نظر می رسد که استاندارد IPX بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و برای همگان شناخته شده تر می باشد. سیستم درجه بندی NEMA نیز مشابه استاندارد IPX می باشد. سیستم NEMA بیشتر در ناحیه آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گیرد، در صورتیکه که استاندارد IPX ، یک سیستم بین المللی محسوب می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید