امروزه پردازش ابری با سرعتی فوق العاده نسبت به گذشته در حال پیشرفت می باشد و شرکت های کوچک و چه بزرگ همگی خود را با این فناوری همسو کرده اند. نظر کارشناسان حوزه صنعت بر این باور تکیه دارد که این پیشرفت و فراگیری پردازش ابری تنها تا چند سال آینده ادامه خواهد داشت. در حالیکه بدون هیچ تردیدی تکنولوژی پردازش ابری برای شرکت های مختلف در حال و چه آینده سودمند خواهد بود، اما در عین حال برای کسب و کارهای کوچک ممکن است دردسر آفرین باشد.

بررسی مزایا و معایب پردازش ابری - مقدمه

 

مزایای پردازش ابری

کار با اطلاعات موجود در فضای ابری در صورت استفاده صحیح و مناسب، می تواند به انواع مشاغل مختلف سود برساند. در ادامه به ذکر برخی از مزایای این فناوری خواهیم پرداخت.

 

صرفه جویی در هزینه ها

میتوان پردازش ابری را بعنوان مقرون بصرفه ترین راه برای استفاده، نگهداری و بروزرسانی سیستم های کاری در شرکت ها دانست. بخش عمده ای از هزینه شرکت ها صرف خریداری نرم افزارها می شود و خرید مجوز چندین کاربره نیز بر این هزینه ها به طرز سرسام آوری می افزاید. حال با استفاده از قابلیت های سیستم ابری و پرداخت هزینه حق اشتراک به طور ثابت و یا متناسب با میزان استفاده کاربر (که به مراتب کمتر و ارزانتر است)، مخارج بخش IT شرکت ها را به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

 

فضای نامحدود ذخیره سازی

با ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری، دیگر دغدغه کمبود فضا و افزایش فضای ذخیره سازی به صورت سخت افزاری با خرید حافظه های جانبی را نخواهید داشت و عملا هر مقدار فضا که برای نگهداری اطلاعات خود نیاز داشته باشید، در اختیارتان می گذارد.

بررسی مزایا و معایب پردازش ابری - فضای نامحدود ذخیره سازی

 

پشتیبانی و بازیابی اطلاعات

از آنجایی که تمام اطلاعات شما در فضای ابری ذخیره می شوند، تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آن نسبت به کار با حافظه های فیزیکی آسان تر است. علاوه بر این، اکثر ارائه دهندگان خدمات ابری به صورت حرفه ای بازیابی اطلاعات را انجام دهند؛ تا در نهایت، فرآیند تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات برای شما بسیار ساده تر از سایر روش های قدیمی ذخیره سازی باشد.

 

ادغام خودکار برنامه ها

در سیستم های ابری، ادغام اطلاعات برنامه ها به صورت خودکار انجام می شود. بدون انجام هیچ کار خاصی، تنظیمات و اطلاعاتی که قبلا برای برنامه های خود تنظیم کرده اید در دفعات آتی بر روی سایر سیستم های متصل به این شبکه اجرا می شوند. علاوه بر این، انجام تنظیمات جدید نیز به مراتب آسان تر می باشد. همچنین شما قادر خواهید بود تا بر اساس نیاز و متناسب با پروژه شرکت، از میان سرویس ها و برنامه های پیش روی خود انتخاب و استفاده کنید.

بررسی مزایا و معایب پردازش ابری - ادغام خودکار برنامه ها

 

دسترسی آسان به اطلاعات

با ثبت نام در یکی از سرویس های ابری، در هر زمان و مکانی با اتصال به اینترنت، فارغ از محدودیت های سخت افزاری به اطلاعات خود دسترسی داشته باشد.

 

راه اندازی سریع

آخرین و مهمترین نکته، مزیت استقرار و راه اندازی سریع سیستم پردازش ابری است. تنها پس از چند دقیقه از اجرای آن، سیستم کامپیوتری شما آماده کار خواهد شد. البته بدیهی است که این زمان انتظار، وابسته به نوع و تعداد سرویس ها و سرعت اینترنت می باشد.

 

معایب پردازش ابری

علی رغم فواید فراوانی که پردازش ابری دارد که پیشتر به آن ها اشاره کردیم؛ معایب و خطراتی نیز دارد که صاحبان کسب و کارهای به ویژه کوچک باید قبل از ورود به این حوزه از آن ها آگاه شوند. در ادامه مقاله به بررسی این مشکلات خواهیم پرداخت.

 

مشکلات فنی

اگرچه که در هر زمان و از هر کجا می توانید به اطلاعات و داده های خود که در فضای ابری ذخیره کرده اید، دسترسی داشته باشید اما در بعضی مواقع این سیستم دچار اختلال و عدم سرویس دهی به کاربر می شود. باید بدانید که در این سیستم احتمال قطعی و بروز سایر مسائل فنی وجود دارد. حتی بهترین شرکت های سرویس دهنده خدمات ابری که دارای بالاترین استانداردهای نگهداری می باشند نیز با چنین مشکلاتی روبرو می شوند. علاوه بر این، شما برای دسترسی و استفاده از اطلاعات خود در این سیستم به اینترنتی با سرعت بالا برای اتصال به سرورها نیاز خواهید داشت و در صورت بروز مشکل برای شبکه اینترنت، فعالیت شما به طور مدام متوقف خواهد شد.

بررسی مزایا و معایب پردازش ابری - مشکلات فنی

 

امنیت شبکه ابری

مسئله مهم دیگر، در نظر گرفتن مسائل امنیتی است. با استفاده از این فناوری، عملا اطلاعات مهم و حساس شرکت خود را به دست شخصی دیگر (در اینجا شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری) خواهید سپرد که این کار به طور بالقوه می تواند شرکت شما را در معرض خطر بزرگی قرار دهد. به همین دلیل قبل از ارسال هر اطلاعاتی به فضای ابری، باید از صلاحیت و حسن اعتبار شرکت ارائه دهنده خدمات ابری اطمینان حاصل کنید و مطمئن باشید که از اطلاعات شما به طور کاملا ایمن نگهداری خواهد شد.

 

سرقت اطلاعات

ذخیره اطلاعات در فضای ذخیره سازی ابر می تواند شرکت شما را در برابر حملات و تهدیدهای خارجی از سوی هکرها آسیب پذیر کند. همانطور که به خوبی می دانید، در اینترنت هیچ چیز به طور مطلق امن نیست و از این رو همیشه احتمال به سرقت رفتن اطلاعات حساس وجود دارد.

 

جمع بندی

همانند هر چیز دیگری، پردازش ابری نیز نکات مثبت و منفی مخصوص به خود را دارد. به طور کل باید در نظر داشت که استفاده از فناوری اگرچه میتواند کمک شایانی در کارها به شما باشد اما در صورت عدم درک صحیح و استفاده نادرست از آن، ضرر به مراتب بیشتری می رساند.

بررسی مزایا و معایب پردازش ابری - جمع بندی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید