بیت کوین (Bitcoin) یک واحد پول مجازی است که مشهور شدن آن در بین عوام با رسیدن قیمت هر سکه آن (یک واحد بیت کوین) به ۱۳ هزار دلار در سال ۲۰۱۸ شروع شد. در ساخت این ارز دیجیتالی از اصول رمزنگاری (Cryptography) استفاده شده و این رمزارز (Cryptocurrency) به عنوان یکی از رئوس پیچیده و مهم در مسائل حریم خصوصی، مقررات بانکی و تکنولوژی نیز شناخته می شود. امروزه برخی از فروشندگان در بازار، اجناس خود را با بیت کوین خرید و فروش می کنند و این در حالی است که در برخی از کشورها انجام تراکنش های مالی با این پول دیجیتالی ممنوع شده است و عملا غیرقانونی به شمار می آید.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - مقدمه

 

رمزارز چیست ؟

رمزارز در باطن تعدادی خط کد کامپیوتری است که ارزش مالی دارند. این خط کدها توسط کامپیوترهایی قدرتمند با توان پردازشی بالا ساخته شده اند. همچنین به آن ارز دیجیتال نیز گفته می شود. در حقیقت این نوعی پول دیجیتالی است که به وسیله محاسبات پیچیده ریاضی تولید شده و میلیون ها کامپیوتر (که به آن ها استخراج گر یا miner گفته می شود) در این شبکه مالی، تحت کنترل و نظارت می باشد. از نظر فیزیکی هیچ چیزی وجود ندارد، اما می توان این پول دیجیتالی را در مراکزی مشخص به پول واقعی تبدیل کرد.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - رمزارز 1

رمزنگاری، فرآیندی است که از آن برای محافظت در معاملات مالی استفاده می کنند که در این میان کدهایی برای انجام عملیات خرید تولید و ارسال می شود. همچنین از رمزنگاری در کنترل پول های جدید دیجیتالی استفاده می شود. صدها نوع مختلف از سکه های دیجیتالی در بازار ارزهای دیجیتال موجود است، اما تنها تعداد معدودی از آن ها پتانسیل تبدیل به یک سرمایه گذاری رو به رشد را دارند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - رمزارز 2

نبود نظارت دولت ها بر روی ارزهای بر پایه رمز، دلیل اولیه علاقه مندی معامله گران در بازار مالی بوده است. اغلب پول های دیجیتالی در تعدادی محدود به بازار عرضه می شدند که این مشابه سیاست دولت ها در اقتصاد است. با این کار به ارز دیجیتالی تولید شده فرصت داده می شود تا جایگاه خود را در بازار پیدا کند و در آینده با ارزشی بیشتر معامله شود.

 

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین را میتوان به عنوان نخستین رمزارز مشهور شناخت. هیچکس نمی داند چه کسی آن را ساخته است؛ که البته طراحی ارزهای دیجیتالی براساس بیشترین حد از ناشناس بودن، پایه گذاری شده است. در سال ۲۰۰۹ نام ساتوشی ناکاموتو به عنوان طراح بیت کوین به جهان معرفی شد. این فرد از آن زمان ناپدید شد و از ثروت خود به ظاهر دست کشید. از آنجا که بیت کوین نخستین ارز رمزنگاری مهم بود، به سایر ارزهای دیجیتالی که پس از آن ایجاد شدند، altcoin یا سکه جایگزین (alternative coin) گفتند. ارزهایی مانند Litecoin ،Peercoin ،Feathercoin ،Ethereum نمونه هایی از صدها نوع پول دیجیتالی اند که پس از بیت کوین تولید و شناخته شده اند و در دسته altcoin قرار می گیرند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - چیست 1

یکی از مزیت های بیت کوین این است که میتوان آن را بر روی یک حافظه جانبی مانند فلش درایو یا هارد دیسک ذخیره به طور آفلاین از آن نگهداری کرد. به این کار ذخیره سازی سرد یا Cold Storage گویند، که از سرقت این پول دیجیتالی در فضای اینترنت توسط هکرها محافظت می کند. هنگامی که ارز دیجیتالی در جایی از اینترنت ذخیره شود به آن ذخیره سازی گرم یا Hot Cloud گویند که احتمال به سرقت رفتن پول دیجیتالی نیز بیشتر می شود. البته نباید از جنبه های دیگر امنیتی ذخیره سازی سرد غافل شد. اگر شخصی حافظه جانبی خود که شامل پول دیجیتالی باشد را گم کند، برای همیشه باید قید آن را بزند؛ چونکه دیگر هیچ دسترسی به آن نخواهد یافت. تخمین زده می شود تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار بیت کوین توسط سرمایه گذاران و استخراج گران مفقود شده است.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - چیست 2

 

مسائل بحث برانگیز بیت کوین

اتفاقات مختلفی باعث شدند تا بیت کوین در صدر عناوین خبری رسانه های اجتماعی قرار گیرد. از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ معامله گران غیرقانونی با خرید میلیون ها دلار از بیت کوین باعث افزایش شهرت آن شدند و تمامی این تراکنشات مالی به دور از چشمان قانون و بدون هیچ مالیاتی بود. در این میان نیز ارزش دلاری بیت کوین به طرز سرسام آوری بالا می رفت. همچنین کلاهبرداری از سرمایه گذاران باهوش و چه بی تجربه اتفاقی رایج در دنیای پول های دیجیتالی است و باعث از دست رفتن صدها و هزاران دلار شده است.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - مسائل بحث برانگیز 1

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به مسئله بحث برانگیزی در دنیای مالی و اقتصادی امروز تبدیل شده اند؛ چونکه برخلاف پول های رایج و سنتی که تحت نظارت و کنترل انحصاری بانک های مرکزی اند، نظارت بر پول های دیجیتال به طور عمومی انجام می شود. بازرسان امور مالیاتی هیچ دسترسی به حساب های بیت کوین افراد ندارند و نمی توانند این حساب ها را بررسی کنند و همچنین برای انتقال بیت کوین به حسابی دیگر نیاز به واسطه بانکی برای این کار نیست. بانکداران و مقامات حقوقی، شرایط حال حاضر در معاملات بیت کوین را چیزی شبیه به دوران اکتشاف طلا در غرب وحشی که بدون هیچ نظارتی بود، تشبیه کرده اند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - مسائل بحث برانگیز 2

 

بیت کوین چگونه کار می کند ؟

هر واحد بیت کوین همانند یک سکه واقعی، خود دارای ارزش مادی است و برای فرد مالک حکم تکه ای از طلا را دارد؛ همچنین برای نگهداری و یا انتقال آن نیازی به بانک نیست. مالکان بیت کوین می توانند از پول های مجازی خود برای خرید محصولات در فروشگاه هایی که پذیرنده این پول هستند، استفاده کنند و یا مانند بسیاری دیگر با نگاهی دوراندیشانه و به امید با ارزش تر شدن آن در آینده، به جمع آوری و نگهداری از بیت کوین های خود دل ببندند. بیت کوین ها از کیف پول خریدار به کیف پول فروشنده منتقل می شوند. در اصل کیف پول یک بانک اطلاعاتی کوچک و شخصی است که می تواند در هارد دیسک، تلفن هوشمند، تبلت و یا در فضای ذخیره سازی ابری نگهداری شود.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - چگونه کار می کند

بیت کوین در برابر جعل و کپی برداری مصون هستند، زیرا که در هنگام انجام هر تراکنش باید چندین کامپیوتر در نقاط مختلف شبکه، اعتبار این پول ها را ارزیابی کنند و سپس اجازه انتقال داده خواهد شد. در ضمن به پیچیدگی محاسباتی بسیار بالایی برای تولید هر بیت کوین نیاز بوده که عملا جعل این ارز دیجیتالی و دستکاری در سیستم آن را از لحاظ اقتصادی به عملی زیان آور تبدیل می کند.

 

ارزش و مقررات بیت کوین

بهای هر بیت کوین در طول روز مدام در حال تغییر است و با سر زدن به سایت هایی مانند Coindesk می توانید از قیمت لحظه ای آن آگاه شوید. بیش از ۲ میلیارد دلار بیت کوین وجود دارد و تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۴۰ تولید بیت کوین با رسیدن به ۲۱ میلیارد سکه، دیگر به پایان برسد. تا سال ۲۰۱۷ بیش از نصف این تعداد سکه تولید شده بود. سیستم واحد پولی بیت کوین مستقل از مقررات رایج مالی بوده و سازوکاری کاملا غیرمتمرکز دارد. این رمزارز هیچ پشتوانه ای همانند پول های سنتی که براساس فلزات گران بهایی مانند طلا هستند، ندارد و در حقیقت ارزش هر بیت کوین درون خودش نهفته شده است.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - ارزش و مقررات

سیستم بیت کوین توسط استخراج گران آن مدیریت و اداره می شود، که در حقیقت شبکه ای از کامپیوترهای شخصی است که در این سیستم مشارکت دارند. استخراج گران و یا ماینرها به عنوان نگهبانانی در تمامی تراکنشات مالی عمل می کنند و بر آن ها نظارت دارند. دستمزد نظارتشان را نیز بر حسب تعداد معاملات انجام شده در شبکه که در آن مشارکت داشتند، پرداخت می شود.

 

چگونگی دستیابی به بیت کوین

هر بیت کوین دارای یک سری فایل اطلاعاتی ساده است که به آن بلاکچین (Blockchain) گویند. هر بلاک چین به طور اختصاصی به یک کاربر و کیف پول آن شخص تعلق دارد. کلیه تراکنشات بیت کوین در صفحاتی عمومی وارد و ثبت می شوند تا صحت آن ها تضمین شود و از کلاهبرداری در این سیستم مالی جلوگیری شود. همچنین این فرآیند ثبتی، باعث جلوگیری از جعل و کپی ارز دیجیتالی می شود. اگرچه اطلاعات و آدرس دیجیتالی هر بیت کوین که در کیف پول هر شخص وجود دارد، ثبت می شود اما در این سیستم نام افراد و اطلاعات مربوط به هویت واقعی آن ها در جایی ذخیره نخواهد شد. از لحاظ عملی، این بدان معنی است که هر معامله بیت کوین به صورت دیجیتالی تأیید می شود اما در عین حال هویت فرد خریدار و فروشنده کاملا ناشناس باقی خواهد ماند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - چگونگی دستیابی

بنابراین اگرچه افراد نمی توانند هویت واقعی یا جزئیات تراکنش ها را به راحتی مشاهده کنند اما میتوان به گزارش مالی تأیید شده از هر کیف پول بیت کوین دست یافت. با این سازوکار و ارائه گزارش حساب کیف پول به طور عمومی، شفافیت و امنیت در هر انتقال پول با بیت کوین افزایش می یابد.

 

هزینه های مربوط به استفاده از بیت کوین

طبیعتا استفاده از هر سیستم پیشرفته کامپیوتری مستلزم صرف هزینه هایی می باشد و سیستم مالی بیت کوین نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. به طور کلی هزینه در سه دسته زیر تقسیم می شود :

۱- سرورها که نقاط ارتباطی شبکه برای پشتیبانی از استخراج گران هستند

۲- نقد کردن آنلاین سکه های بیت کوین به پول های رایج مانند دلار

۳- مراکز استخراج بیت کوین که سیستم های خود را در اختیار شبکه می گذارند

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - هزینه ها

صاحبان برخی از سرورها به ازای هر تراکنش مالی بیت کوین در شبکه که از سرور آن ها انجام می شود، از کاربر مبلغی دریافت می کنند. به همین ترتیب نیز در هنگام تبدیل بیت کوین به دلار یا یورو نیز هزینه ای به عنوان کارمزد دریافت می شود. علاوه بر این اکثر مراکز استخراج بیت کوین به منظور تامین هزینه های پشتیبانی از شبکه، ۱ درصد از معاملات و یا مبالغی به عنوان کمک مالی دریافت می کنند. در حالی که چنین هزینه هایی برای انجام معاملات در شبکه مالی بیت کوین ردوبدل می شود، همچنان این هزینه ها نسبت به سیستم بانکی رایج در جهان کمتر و ارزانتر تمام می شود.

 

ملزومات استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین مستلزم وجود یک کامپیوتر مرکزی برای حل مشکلات پیچیده و فشرده محاسباتی است که ممکن است در هر ساعت از شبانه روز رخ دهند. هر مشکل محاسباتی بیت کوین به صورت مجموعه ای از ۶۴ رقمی از راه حل های ممکن است. برای حل مشکل هر بیت کوین توسط یک کامپیوتر، ممکن است دو تا سه روز و حتی بیشتر به طور بی وقفه زمان ببرد. هر رایانه شخصی صرف نظر از هزینه برق، به ازای یک روز که صرف استخراج بیت کوین می کند، ۵۰ تا ۷۵ سنت درآمد دارد. در مقیاس بزرگتر اگر فردی ۳۶ کامپیوتر قدرتمند را به طور همزمان برای استخراج بیت کوین بکار گیرد، پس از کسر هزینه های جانبی می تواند درآمدی تا ۵۰۰ دلار در روز داشته باشد.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - ملزومات استخراج

طبیعتا اگر از کامپیوتر ساده خانگی برای استخراج بیت کوین کار کشید، هزینه های جانبی مثل برق، بر پول دریافتی از استخراج غلبه می کند که عملا استخراج آن کاری بیهوده خواهد شد. به طور خلاصه، استخراج بیت کوین تنها برای افرادی که دارای چندین سیستم کامپیوتری با کارت گرافیک قدرتمند می باشند و یا کسانی که سیستم خود را در گروه های استخراج به اشتراک می گذارند، به صرفه است. این سد سخت افزاری قدرتمند را میتوان به عنوان مانعی اصلی در مقابل افراد سودجو برای تقلب در عملیات استخراج بیت کوین دانست.

 

امنیت بیت کوین

به منظور جلوگیری از سرقت بیت کوین های خود، هر فرد باید یک سری اقدامات احتیاطی و امنیتی را مد نظر خود قرار دهد. دو مورد زیر از راه های اصلی نفوذ هکرها و آسیب پذیری در سیستم امنیتی بیت کوین می باشند که باید مورد توجه قرار بگیرند :

۱- رمز عبور حساب آنلاینی که بیت کوین های خود را در آن نگهداری می کنید

۲- مفقود شدن، به سرقت رفتن و یا خراب شدن حافظه جانبی که در آن بیت کوین های خود را ذخیره کرده اید

خطر عدم پشتیبان گیری از کیف پول مجازی خود و گم شدن بیت کوین ها به مراتب کاربران را بیشتر تهدید می کند تا هکرها. در هر نقل و انتقال بیت کوین، فایل dat. مربوط به کیف پول بروزرسانی می شود و به جهت افزایش امنیت کاربر باید هر روز از این فایل یک نسخه کپی به منظور پشتیبان گیری از کیف پول بیت کوین خود تهیه نماید و آن را در جایی مطمئن ذخیره کند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - امنیت

در سال ۲۰۱۴ سرویس مبادلات مالی بیت کوین مت گوکس (Mt. Gox) با اعلام مفقود شدن و یا به سرقت رفتن ۸۵۰ هزار بیت کوین از کاربران خود، اعلام ورشکستگی کرد. در حقیقت این شرکت، اقدامات متناسب امنیتی را در نظر نگرفته بود و این رسوایی هیچ ارتباطی به ضعف در سیستم شبکه ای بیت کوین نداشت. در آن زمان مت گوکس مثل یک بانک بزرگ بدون هیچ نگهبانی بود. همچنین در این مقاله نیز به خبر عدم دسترسی به بیت کوین های یک صرافی پس از مرگ مسئول آن پرداختیم.

 

موارد سوء استفاده در بیت کوین

سه راه مختلف و شناخته شده به منظور خرابکاری و تقلب در سیستم مالی بیت کوین وجود دارد که عبارت اند از :

۱- ضعف فنی : رخ دادن تاخیر در تائید معاملات

در برخی مواقع هنگام تائید عملیات انتقال وجه بیت کوین، ممکن است دو بار پول از حساب کم شود و فرستاده شود. از آنجا که بیت کوین در شبکه به صورت همتا به همتا (peer to peer) منتقل می شود، چندین ثانیه به قصد تائید یک معامله توسط کامپیوترهای P2P زمان خواهد برد. حال در این چند ثانیه تاخیر، فرد سودجویی با استفاده از یک برنامه سریع کامپیوتری میتواند تنها در یک ثانیه با انجام چند کلیک، انتقال وجه دوم را به گیرنده ای دیگر اختصاص دهد. با این حال در نهایت سیستم مدیریتی به این انتقال وجه دو برابری پی خواهد برد و ارسال وجه به حساب فرد سودجو را خنثی خواهد کرد.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - ضعف فنی

 

۲- عدم صداقت به موارد انسانی : اختصاص ناعادلانه سهم در مراکز استخراج

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، یکی از بهترین راهکارهای افزایش استخراج بیت کوین، ملحق شدن به مراکز استخراج و اشتراک منابع پردازشی خود با آن ها می باشد. در چنین مراکزی، یک فرد مسئول بوده تا براساس میزان مشارکت منابع به هر کاربر سهمی از سود حاصل را اختصاص دهد. بنابراین میزان سهم دریافتی براساس تصمیات فرد مسئول بوده که می تواند در محاسبات پرداختی خود برای کاربرها طبق میل شخصی اش عمل کرده و حق کاربرانی در این میان ضایع شود.

 

۳- مدیریت نامناسب کاربر انسانی : معاملات آنلاین

مثال بارز این مورد موسسه مت گوکس بود که در چنین شرکت هایی افراد بطور کنترل نشده اقدام به مبادلات مالی آنلاین و خرید و فروش بیت کوین می کنند؛ که در نهایت با اشتباه و یا سوءاستفاده شخصی بخش عظیمی خسارت بر جای بماند. در ضمن چنین مشکلاتی برای موسسات بانکی سرمایه گذاری مانند Fannie Mae و Freddie Mac پیش آمده است. وجود بیمه بزرگترین تفاوت میان موسسات مالی آنلاین ارزهای دیجیتال و شرکت های سرمایه گذاری و بانکی مرسوم است. بانک ها و موسسات مالی که طبق نظارت قوانین فعالیت دارند در زمان بروز خسارت می توان بخشی از پول های از دست رفته را توسط بیمه باز گرداند؛ در حالیکه معمالات بیت کوین هیچکدام دارای بیمه نبوده و ریسک بزرگی بشمار می آیند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - مدیریت نامناسب

 

۳ دلیلی که بیت کوین را به قضیه ای جنجالی تبدیل کرده است

مسائل و حواشی مختلفی پیرامون مبادلات و تولید بیت کوین وجود دارد که ذهن فعالان حوزه های مالی و اقتصادی را به خود مشغول کرده است.

۱- عدم ارائه و نظارت توسط بانک مرکزی هر کشوری

بانک ها نمی توانند مسیر انتقال پول ها در سیستم بیت کوین را ثبت کنند و به تبع آن نیز بخش های مالیاتی دولت ها قادر به رهگیری پول و اخذ مالیات نیستند. بنابراین عدم وجود نظارت دولتی و مالیاتی باعث بروز تهدیدات بالقوه ای در جامعه خواهد شد. به سبب فقدان سیستم نظارت دولتی، ارز دیجیتالی بیت کوین به ابزاری برای پیشبرد تجارت های قاچاق و پولشویی بدل شده است. در چند سال اخیر ارزش بیت کوین به طرز سرسام آوری افزوده شده است که علت آن ورود مجرمان ثروتمند در این سیستم مالی و خرید مقادیر زیادی از این ارز دیجیتال می باشد.

 

۲- دور زدن کامل سیستم بانکی با بیت کوین

همانطور که به آن اشاره کردیم، انتقال بیت کوین به صورت همتا به همتا بین کاربران بوده و هیچ بانکی در هیچکدام از بخش های انتقال بیت کوین درگیر نخواهد شد. کیف پول های بیت کوین هر کاربر نیز قابل تصاحب یا انسداد و یا حسابرسی توسط بانک ها و مراجع قضایی نمی باشند. هیچ محدودیتی در نگهداری و یا برداشت بیت کوین از کیف پول وجود ندارد و تنها صاحب کیف پول بیت کوین می تواند حساب خود را مدیریت کند.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده - قضیه ای جنجالی

 

۳- غیرقابل برگشت بودن تراکنش های بیت کوین

روش های مرسوم بانکی برای انتقال پول مانند استفاده از کارت های اعتباری، حواله ها و چک های بانکی علاوه بر تضمین انتقال پول، قابل برگشت توسط بانک های مبدا، مقصد و یا واسط هستند. در مورد بیت کوین هر دفعه که مقداری از آن منتقل شود، عملیات قطعی است و هیچگونه امکان و بیمه ای برای برگشت آن وجود ندارد. در ضمن با گم شدن حافظه جانبی فلش یا هارد درایوی که کاربر کیف پول بیت کوین خود را بر روی آن ذخیره کرده بود، تمام سرمایه اش برای همیشه از دست خواهد رفت.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید