مدتی است بین شرکت ها و غول های اپراتور تلفن همراه دنیا، رقابت بر سر توسعه شبکه ۵G و گسترش امواج شبکه ۵G شکل گرفته است. به تازگی در ایالات متحده، شرکت AT&T دستگاه همراه هات اسپات ۵G خود (Netgear Nighthawk 5G) را عرضه کرده است. همچنین انتظار داریم در نیمه اول سال جاری، بسیاری از شرکت های سازنده موبایل های هوشمند نیز از موبایل ۵G خود رونمایی کنند.

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - مقدمه

همانطور که به نظر می رسد، به زودی شبکه ۵G در دنیا فراگیر خواهد شد. همزمان با آن نیز بحث و اطلاعات بسیاری درباره تکنولوژی شبکه ۵G به راه افتاده است. اطلاعات منتشر شده حاکی از فرکانس بالاتر امواج شبکه ۵G نسبت به امواج شبکه ۴G LTE برای انتقال سریعتر اطلاعات می باشد و این باعث مطرح شدن نگرانی هایی در زمینه سلامت و مضر بودن امواج شبکه ۵G شده است.

 

ماهیت امواج شبکه ۵G

در حال حاظر شزکت های اپراتور تلفن همراه از امواج با فرکانس ۶۰۰ مگاهرتز تا ۲٫۶ گیگاهرتز که در محدوده پایین فرکانسی امواج مایکروویو قرار می گیرد، برای پوشش شبکه تلفن های همراه استفاده می کنند. امواج شبکه ۵G از محدوه فرکانس قویتری برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند که به آن امواج میلیمتری نیز می گویند. برای روشن شدن بهتر موضوع، شرکت T-Mobile از فرکانس ۶۰۰ مگاهرتز و شرکت Sprint از فرکانس ۲٫۵ گیگاهرترز استفاده می کنند. اما برای پوشش بهتر شبکه ۵G و ارائه خدمات سریعتر، از فرکانس های بالاتری ماننذ ۳٫۵ گیگاهرترز، ۶ گیگاهرترز و حتی ۳۰ گیگاهرترز استفاده خواهند کرد. در واقع فرکانس ۳۰ گیگاهرترز، ابتدای محدوه طیف امواج میلیمتری می باشد.

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - دستگاه Netgear Nighthawk 5G

شرکت AT&T و Netgear دقیقا مشخص نکرده اند که دستگاه Netgear Nighthawk 5G بر روی چه محدوده فرکانسی کار می کند و تنها اعلام کرده اند که این دستگاه از امواج میلیمتری استفاده می کند. بنابراین میتوان نتیجه گرفت دستگاه Nighthawk 5G که به مودم اسنپدراگون X50 5G تجهیز شده است، در محدوده فرکانسی بیش از ۳۰ گیگاهرترز کار می کند. امواج میلیمتری دارای محدوده فرکانسی بین ۳۰ گیگاهرترز (طول موج ۱۰ میلیمتر) تا ۳۰۰ گیگاهرترز (طول موج ۱ میلیمتر) می باشند. پس میتوان حدس زد که شزکت های اپراتور تلفن همراه در آینده ای نه چندان دور، از فرکانس های بسیار بالاتر و قویتر استفاده خواهند کرد. اما اینجا یک سوال مهم مطرح می شود که آیا این امواج فرکانس بالا، برای سلامتی انسان ها بی ضرر خواهند بود یا خیر.

 

بی ضرر بودن امواج شبکه ۵G برای سلامت

ممکن است بعضی افراد، امواج میلیمتری با فرکانس بالا را مضر دانسته که باعث سرخ شدن مغز انسان ها خواهند شد! خوشبختانه طبق آزمایش های انجام شده، امواج میلیمتری با حداکثر فرکانس ۳۰ گیگاهرتز (که در حال حاظر این محدوده فرکانسی در حال توسعه می باشد) برای بدن مضر نبوده و هیچ تهدیدی برای سلامت انسان نمی باشد. در حال حاظر امواج الکترومغناطیس بسیاری با فرکانس های بالاتر ما را احاطه کرده اند و تا زمانیکه محدوده فرکانس این امواج از مرز خطر بیشتر نشود، برای سلامتی مضر نیست. خبر خوب این است که امواج با فرکانس ۳۰ گیگاهرتز و چه بسا ۳۰۰ گیگاهرتز نیز خطری برای سلامتی نیستند. حال باید پرسید که این مرز خطر کجاست؟

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - طیف امواج

همانطور که در جدول مشاهده می شود، امواج شبکه ۵G نسبت به سایر امواج محیط اطراف، فرکانس کمتری دارند و قدرت کافی برای آسیب به سلامت انسان را ندارند. پس چه چیز میتواند خطرناک باشد؟ همانطور که قبلا گفته شد فرکانس امواج میلیمتری حداکثر تا ۳۰۰ گیگاهرتز گسترش می یابد. این فرکانس به اندازه کافی از کل محدوده امواج مایکروویو دور است. بعد از محدوده امواج مایکروویو، محدوده امواج مادون قرمز یا فروسرخ قرار دارد. این طیف موج ها برای چشم انسان غیر قابل مشاهده بوده و دامنه فرکانس آن از ۳۰۰ گیگاهرتز تا ۳۸۵ تراهرتز(THz) می باشد! بنابراین امواج مادون قرمز یا فروسرخ در محدوده طول موج ۱ میلیمتر (کمترین طول موج مایکروویو) تا ۷۸۰ نانومتر (۱۰۰۰ نانومتر برابر با ۰٫۰۰۱ میلیمتر است) می باشد.

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - فرکانس و طول موج امواج

بدیهی است که تابش امواج مادون قرمز برای زندگی انسان ها و حیات در سیاره زمین، مهم بوده و میزان تابش آن خطرناک نیست. در واقع نیمی از گرمای تابیده شده خورشید به سمت زمین، به لطف امواج مادون قرمز منتقل می شود. بنابراین، این نوع امواج تابشی برای زندگی ما بسیار مهم هستند. پس از امواج مادون قرمز، طیف نور مرئی با طول موج ۴۰۰ نانومتر (یا فرکانس ۷۹۰ تراهرتز) تا ۷۰۰ نانومتر (یا فرکانس ۴۳۰ تراهرتز) قرار دارد.

 

انواع اشعه های تابشی مضر

پس از طیف نور مرئی، وارد قلمرو اشعه ها و امواج مضر برای بدن انسان می شویم. طیف امواج فرابنفش دارای طول موج ۴۰۰ نانومتر (فرکانس ۷۹۰ تراهرتز) تا ۱۰ نانومتر (فرکانس ۳۰ پتاهرتز ، ۱ PHz = 1,000,000 GHz) می باشند. امواج فرابنفش با فرکانس پایین معمولا سلامت انسان را تهدید نمی کنند اما در محدوده امواج فرابنفش، شاهد انتقال از تشعشعات غیر یونیزه به یونیزه هستیم. تابش امواج یونیزه به این معنی است که ذرات تابش شده دارای انرژی بسیار زیادی هستند و می توانند الکترون های مولکول ها و یا اتم ها را برانگیخته کنند و باعث شوند تا آن ها بار مثبت یا منفی بگیرند. فرآیند یونیزاسیون برای بدن انسان بسیار مخرب بوده و بنابراین تابش امواج فرابنفش با فرکانس بالا می تواند برای سلامتی بسیار خطرناک باشد.

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - انواع اشعه های تابشی مضر

پس از اشعه فرابنفش، محدوده اشعه ایکس با طول موج ۱۰ نانومتر (فرکانس ۳۰ پتاهرترز) تا ۰٫۱ نانومتر (فرکانس ۳۰ اگزاهرتز) وجود دارد. تمامی طیف موج های بالاتر از فرابنفش، یونیزه می باشند، بنابراین شامل اشعه ایکس نیز می شود. همانطور که می دانیم، دریافت مقدار کمی از این اشعه ها مضر نیست و حتی می توانند در زمینه عکسبرداری پزشکی و رادیوگرافی کمک شایانی به سلامت انسان کنند. و در آخر صف، اشعه گاما با طول موج کمتر از ۰٫۱ نانومتر و فرکانس بیش از ۳۰ اگزاهرتز  وجود دارد. این اشعه نفوذ بسیار بالایی در مواجهه با اجسام اطراف خود داشته و تاثیرات جبران ناپذیری بر روی بافت های بدن انسان می گذارد. اما با همه اینها در پزشکی و صنعت بسیار پرکاربرد می باشد.

 

سخن نهایی

حال می دانیم که امواج تابشی در دو دسته غیر یونیزه و یونیزه طبقه بندی می شوند. امواج تابشی غیر یونیزه مانند امواج رادیویی، مایکروویو، مادون قرمز و نور مرئی، کاملا بدون خطر می باشند. در مقابل، تشعشعات یونیزه مانند فرابنفش، اشکه ایکس و پرتوهای گاما می توانند سلامت انسان را به طور جدی تهدید کنند. انتظار می رود که امواج شبکه ۵G از فرکانس های بالاتری نسبت به تکنولوژی ارتباطی فعلی استفاده کنند. اما طیف فرکانس کاری آن، همچنان در محدوده طیف مایکروویو و امواج میلیمتری خواهد بود که کاملا ایمن است.

آیا برای امواج شبکه 5G برای سلامتی خطرناک است - سخن نهایی

شنیدن اسم امواج میلیمتری ممکن است برای بعضی ها ترسناک باشد، اما در حال حاضر هیچ دلیلی برای اثبات خطرناک بودن امواج شبکه ۵G وجود ندارد. با در نظر گرفتن همه این ها، در آینده ای نه چندان دور عصر شبکه ۵G فرا خواهد رسید و دستیابی به پیشرفت های شگرف در زندگی ما را به آسانی میسر خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید