این روزها یکی از خبرهای مهم در حوزه تکنولوژی در کشورمان، فعال سازی طرح رجیستری است. این طرح از نیمه دوم سال ۹۶ و از پاییز این سال اجرایی شده است. در مورد طرح رجیستری گوشی سوالات مختلفی وجود دارد که در این مطلب قصد داریم به این سوالات و ابهامات درمورد طرح رجیستری موبایل و تبلت پاسخ دهیم.

راهنمای اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل و تبلت

 

طرح رجیستری چیست ؟

در حقیقت هدف اصلی از طرح رجیستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی ها و تبلت های هوشمند است. از آنجایی که درصد بالایی از گوشی ها و تبلت های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می شدند، طرحی به نام رجیستری مطرح شد تا با این موضوع مقابله شود. در این طرح، تنها گوشی های موبایل و تبلت هایی که از طریق گمرک ایران وارد کشور شده اند، فعال خواهند شد.

طرح رجیستری چیست ؟

 

گوشی ها و تبلت های مسافرتی

دولت برای تمام دستگاه‌های مجهز به سیم کارت که به طور قانونی ثبت نشده‌اند، یک مهلت ۳۰ روزه درنظر گرفته است. این فرصت یک ماهه برای مسافرانی لحاظ شده که درصورت اقامت موقت در کشور بتوانند از پوشش خدماتی اپراتورها استفاده کنند. این مهلت با قراردادن سیم‌کارت برای اولین بار در دستگاه شروع می‌شود. بعد از اتمام یک ماه، دیگر قادر به استفاده از سیم‌کارت اولیه در گوشی یا تبلت نخواهند بود و در صورت استفاده از سیم کارت های دیگر فقط چند روز می توانید از گوشی یا تبلت خود استفاده کنید.

گوشی ها و تبلت های مسافرتی

 

کد IMEI چیست ؟

با مراجعه به پشت جعبه گوشی موبایل و یا تبلت خود می توانید شناسه IMEI مربوط به دستگاه خود را مشاهده کنید، اما اگر جعبه موبایل خود را در اختیار ندارید، می توانید با شماره گیری #۰۶#*کد IMEI گوشی خود را مشاهده کنید.

پس از اجرایی شدن طرح رجیستری، گوشی ها و تبلت هایی که از طریق گمرک ایران وارد کشورمان می شوند، کد IMEI آنها در سامانه همتا ثبت می شود و با سیم کارت های ایرانی فعال خواهند شد. سایر گوشی ها و تبلت هایی که از طریق گمرک وارد کشورمان نشده اند، غیرفعال خواهند شد.

کد IMEI چیست؟

 

ثبت گوشی و تبلت در سامانه همتا

برای ثبت گوشی یا تبلت خود می توانید از یکی از راه های زیر اقدام کنید :

۱ – ارسال پیامک

در ابتدا #۷۷۷۷* را در گوشی و یا تبلت خود شماره گیری نمایید. از میان گزینه های نمایش داده شده، گزینه فعال سازی را انتخاب کنید. در گام بعدی، IMEI مربوط به دستگاه را وارد کنید. حال، شماره سیم کارتی که می خواهید مالکیت گوشی یا تبلت، به نام شخص ثبت شود را وارد نمایید و در انتها، کد فعالسازی گوشی و یا تبلت با نام شخص مورد نظر ثبت و رجیستر خواهد شد.

ثبت گوشی و تبلت در سامانه همتا

۲ – سایت همتا

در صفحه اصلی سایت همتا گزینه فعال سازی که پایین صفحه اصلی قرار دارد، را انتخاب کنید. صفحه جدیدی باز می شود.

ثبت گوشی و تبلت در سایت همتا (1)

حال، شماره تلفن همراه، کد IMEI مربوط به گوشی یا تبلت،کد فعال‌سازی که به شماره شخص پیامک می شود را به همراه کد امنیتی نوشته شده در پایین صفحه وارد کنید. در انتها گوشی یا تبلت به نام شخص مورد نظر رجیستر و فعال سازی میشود.

ثبت گوشی و تبلت در سایت همتا (2)

 

انتقال مالکیت گوشی و تبلت در سامانه همتا

برای انتقال مالکیت گوشی یا تبلت خود می توانید از یکی از راه های زیر اقدام کنید :

۱ – ارسال پیامک

در ابتدا #۷۷۷۷* را در گوشی و یا تبلت خود شماره گیری نمایید. از میان گزینه های نمایش داده شده، گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کنید. در گام بعدی، IMEI مربوط به دستگاه را وارد کنید. حال، شماره سیم کارتی که می خواهید مالکیت گوشی یا تبلت، به نام شخص ثبت شود را وارد نمایید و در انتها، کد فعالسازی گوشی و یا تبلت با نام شخص مورد نظر به شماره تلفن همراه خریدار ارسال می شود. حال، مالک باید از طریق ارسال پیامک و یا مراجعه به سایت همتا برای ثبت کد فعال سازی اقدام کنید.

انتقال مالکیت گوشی و تبلت درسامانه همتا

۲ – سایت همتا

در صفحه اصلی سایت همتا گزینه فعال سازی که پایین صفحه اصلی قرار دارد، را انتخاب کنید. صفحه جدیدی باز می شود. حال، شماره تلفن همراه یا شماره ملی خود را وارد نمایید و گزینه ادامه رو انتخاب کنید.

انتقال مالکیت گوشی و تبلت در سامانه همتا (1)

رمز موقتی به شماره وارد شده ارسال می گردد، سپس رمز ارسال شده و کد امنیتی را که در صفحه باز شده وجود دارد وارد نمایید.

انتقال مالکیت گوشی و تبلت در سامانه همتا (2)

در منوی مدیریت دستگاه گزینه انتقال مالکیت / فروش که در بالای صفحه قرار دارد را انتخاب کنید. حال، شماره سیم کارت که خریدار قصد استفاده از آن را دارد ثبت کنید.

انتقال مالکیت گوشی و تبلت در سامانه همتا (3)

پس از انجام این مرحله، کد فعال سازی به شماره ثبت شده ارسال می گردد. در انتها، مالک باید از طریق ارسال پیامک و یا مراجعه به سایت همتا با انتخاب گزینه فعال سازی تلفن همراه از منوی سمت راست سایت همتا گزینه فعال سازی تلفن همراه را برای ثبت کد فعال سازی جهت انتقال مالکیت اقدام کنید.

انتقال مالکیت گوشی و تبلت در سامانه همتا (4)

 

ثبت و انتقال مالکیت گوشی و تبلت با برنامه همتا

برنامه همتا به صورت کاملا رایگان و بر روی سیستم عامل آندروید عرضه شده و برای استفاده از قابلیت های برنامه نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت.

این برنامه با ۳ قابلیت اصلی برای کاربران طراحی شده است.

اولین قابلیت، برای بررسی اصالت گوشی، استعلام اصالت می باشد. با لمس این گزینه و وارد کردن IMEI و یا اسکن آن به وسیله بارکد خوان که در این برنامه ارائه شده است می توانید از اصالت گوشی و قاچاق نبودن آن اطمینان حاصل فرمایید.

ثبت و انتقال مالکیت گوشی و تبلت با برنامه همتا (1)

دومین قابلیت، فعال سازی تلفن همراه می باشد. در این قسمت باید شماره تلفن همراه، شناسه IMEI و کد فعال سازی که روی جعبه گوشی قرار دارد را وارد نمایید. در انتها، گزینه ارسال را برای فعال سازی تلفن همراه، انتخاب کنید.

ثبت و انتقال مالکیت گوشی و تبلت با برنامه همتا (2)

سومین قابلیت، انتقال مالکیت می باشد. پس از مراجعه به بخش مربوطه شماره تلفن خریدار را در کادر وارد نمایید و گزینه ارسال را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که قصد تعویض سیم کارت خود را دارید، نیازی به انتقال مالکیت نخواهید داشت و انجام این کار تنها در صورت فروش گوشی الزامی خواهد بود.

ثبت و انتقال مالکیت گوشی و تبلت با برنامه همتا (3)

پس از انتقال مالکیت، یک پیامک حاوی کد فعال سازی به سیم کارت خریدار ارسال خواهد شد. بدین ترتیب نیاز است تا خریدار سیم کارت خود را در گوشی خریداری شده وارد کرده و با مراجعه به بخش فعال سازی تلفن همراه نسبت به فعال سازی گوشی اقدام نماید. توجه داشته باشید که خریدار می‌بایست در بخش کد فعال سازی، کد دریافتی از طریق پیامک را وارد کند.

ثبت و انتقال مالکیت گوشی و تبلت با برنامه همتا (4)

 

برند های شامل طرح رجیستری

در سال گذشته برندهای اپل، بلک بری، گوگل پیکسل، شیائومی، تکنو، سونی، نوکیا، ال جی، هوآوی، موتورولا و دو پرچمدار سامسونگ یعنی گلکسی S9 و S9 پلاس وارد طرح رجیستری شده اند. بر اساس گفته های کمیته اجرای طرح رجیستری، تمام گوشی ها سامسونگ، ایسوس، CAT، لنوو ، آلکاتل، مایکروسافت، ZTE و HTC به طرح رجیستری خواهند پیوست.

برند های شامل طرح رجیستری

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید