طبق گفته زیراکس، این شرکت قصد خرید و ادغام با شرکت HP را دارد تا با این اقدام، دو غول سابق فناوری آمریکایی روزهای بهتری را در آینده داشته باشند. به گفته وال استریت ژورنال، منابع مرتبط با این اقدام بیان کرده اند که هیئت مدیره شرکت زیراکس در روز سه شنبه گذشته در این باره صحبت کرده اند. البته این صحبت ها مقدماتی بوده و شاید منجر به خرید اچ پی نشود، که زیراکس تا کنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

باید توجه داشت که این قرارداد بسیار پیچیده بوده، چونکه شرکت اچ پی سه برابر بزرگتر از زیراکس است؛ ارزش شرکت HP در بازار ۲۷ میلیارد دلار برآورد می شود در حالیکه زیراکس تنها ۸ میلیارد دلار ارزش گذاری شده است. اما شرکت Xerox در روز سه شنبه اعلام کرد که یکسری از بخش های تجاری خود را در بازار سهام فروخته و توانسته که به ۲٫۵ میلیارد دلار پول دیگر دست یابد. همچنین خبرها حاکی از آن است که در صورت مشاهده پیشرفت در این قرارداد، بتواند از یک بانک بزرگ وام قابل توجهی دریافت کند.

زیراکس به دنبال خرید اچ پی - زیراکس

در این مدت سهام شرکت اچ پی در بازار سهام شاهد ۹ درصد رشد بوده و در مقابل سهام زیراکس ۳ درصد افت داشت که این آمار حکایت از منطقی بودن اقدام زیراکس برای خرید اچ پی دارد. سرمایه گذاری های کلان هر دو شرکت در زمینه ماشین های چاپ طی سال های اخیر سودآور بوده اما با گذشت زمان این درآمدها کاهش یافته و باید به فکر یک سرمایه گذاری جدید باشند. علی رغم شرایط سخت اخیر HP، هیچکس فکر رشد سریع آن پس از سال ۲۰۱۵ و جداییش از HP Enterprise را نمی کرد.

اگرچه HP هنوز هم بخش اعظمی از بازار رایانه شخصی را در اختیار دارد اما میزان فروش جوهر پرینترهای این شرکت کاهش یافته است. برای مدت زمان مدید فروش جوهر پرینتر برای اچ پی سودآور بوده است اما در فروش پرینترهای خود متحمل ضرر شده است که علت آن ورود تلفن های هوشمند به بازار و ترجیح کاربران به استفاده از نسخه دیجیتالی متون بوده است و همچنین سایر کاربران به دنبال جوهرهای پرینتر با قیمتی ارزانتر هستند.

در ماه گذشته شرکت HP اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۲ بین ۷ هزار تا ۹ هزار موقعیت شغلی در این شرکت را کاهش خواهد داد. “Enrique Lores” مدیر عامل جدید اچ پی، این کار را اقدامی قاطع و جسورانه خواند که به شروع فصل جدیدی در این شرکت منجر خواهد شد. مدیر عامل پیشین این شرکت “Dion Weisler” جمعه گذشته به علت مسائل خوانوادگی از سمت خود استفاء داد.

زیراکس به دنبال خرید اچ پی - اچ پی

وضعیت مالی شرکت زیراکس نیز همانند اچ پی، وخیم است. بخش عمده درآمد زیراکس از فروش و سرویس دهی به دستگاه های کپی تشکیل شده که در دو سال گذشته درآمد آن ها همواره رو به کاهش بوده است. براساس گزارش ها، ادغام این دو شرکت با فعالیت های مشابه و اخراج کارمندان می تواند باعث صرفه جویی ۲ میلیارد دلاری شود.

 

تاریخچه زیراکس و اچ پی

هر دو کمپانی دارای پیشینه تاریخی هستند. زیراکس فعالیت خود را در سال ۱۹۰۶ تحت عنوان Haloid Photographic Company شروع کرد. فعالیت آن ها در شهر روچستر نیویورک باعث موفقیت های شگرف در ماه مارچ ۱۹۶۰ برای زیراکس و عرضه اولین دستگاه کپی اداری توسط آنها شد. دستگاه کپی عرضه شده در آن زمان به اندازه دو ماشین ظرفشویی و ۲۹۴ کیلوگرم وزن داشت و بعضی وقت ها هم گرفتار حریق میشد! هسته تکنولوژی دستگاه های کپی زیراکس توسط Chester Carlson بنا نهاده شد و هنوز پس از گذشت ۵ دهه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، مقر زیراکس در شهر نورواک ایالت کنتیکت قرار دارد.

زیراکس به دنبال خرید اچ پی - تاریخچه زیراکس

داستان شرکت HP به سال ۱۹۳۸ برمیگردد که Bill Hewlett و Dave Packard گاراژ یک خانه را در پالو آلتو کالیفرنیا اجاره کردند. همان سال، آن ها نخستین دستگاه خود را با نام HP 200A که یک اسیلاتور صوتی برای تست تجهیزات صدا بود را عرضه کردند. شرکت اچ پی از پیشگامان در “سیلیکون ولی” بود و نخستین کامپیوتر خود را در سال ۱۹۶۶ و HP-35 معروف ترین ماشین حساب مهندسی جهان را در سال ۱۹۷۲ ساختند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید