Mini LED جدیدترین فناوری ساخت نمایشگرها تلویزیون است که برای اولین بار در سری هشتم محصولات کمپانی TCL و در ماه اکتبر ۲۰۱۹ به کار گرفته خواهد شد. این تکنولوژی با وعده کنتراست بهتر، کیفیت تصویر مناسب تری را در مقایسه با تلویزیون های LCD استاندارد عرضه کرده و قیمت پایین تری نسبت به تلویزیون های OLED خواهد داشت. TCL اولین تلویزیونی است که از Mini LED استفاده می کند، اما احتمالاً کمپانی های دیگر هم از این تکنولوژی استقبال خواهند کرد. از سوی دیگر، MicroLED نیز مدتی است که به عنوان نسل نوینی از تکنولوژی در زمینه ساخت انواع صفحه نمایش مطرح شده است. برای آشنایی با ویژگی های این دو فناوری و تفاوت های آنان، خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

متحول شدن آینده نمایشگرها با ابداع تکنولوژی های Mini LED و MicroLED

 

ویژگی های Micro LED

MicroLED یک فناوری جالب است که قیمت بالایی دارد و در آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. این فناوری امکان ایجاد تصویر از طریق مجموعه ای از دیودهای میکروسکوپی تابش نور را فراهم می کند. MicroLED مثل LED، به عنوان منبع نوری عمل می کند. یعنی تلویزیون های MicroLED برخلاف تلویزیون های معمولی LCD LED، به نور پس زمینه نیاز ندارند. علاوه بر این، در این نوع نمایشگرها امکانات متنوع و جدیدی در زمینه فرم فاکتور مطرح می شود و MicroLED را از نظر کنتراست، نمایش رنگ، روشنایی و کیفیت تصویر به رقیبی جدی برای نمایشگرهای OLED تبدیل می کند. همچنین، پنل های کوچک MicroLED می توانند با هم ترکیب شوند و نمایشگرهای بزرگی بسازند. بنابراین هیچ محدودیتی درباره ساخت پنل های عظیم با این فناوری وجود ندارد.

ویژگی های Micro LED

 

ویژگی های Mini LED

Mini LED به LED هایی با سایز حدود ۱۰۰ میکرومتر اطلاق می شود. این تکنولوژی مقرون بصرفه در حقیقت بین گروه های LED معمولی و Micro LED قرار می گیرد و به زودی روانه بازار خواهد شد. نمایشگرهای Mini LED مثل Crystal LED سونی و The Wall سامسونگ از میلیون ها LED استفاده کرده و هر LED را به یک پیکسل اختصاص می دهند. در اصل، شما به طور مستقیم به LED هایی نگاه می کنید که تصویر را ایجاد می کنند. از این فناوری مثل LED های استاندارد در تغذیه نور پس زمینه تلویزیون استفاده می شود. Mini LED نرخ کنتراست بهتر و زمان پاسخگویی بالاتر را به ارمغان می آورد.

ویژگی های Mini LED

 

تفاوت Mini LED و MicroLED

بزرگترین تفاوت این دو تکنولوژی این است که MicroLED نسل جدید و همه جانبه تکنولوژی نمایشگرها را معرفی خواهد کرد. در حالی که Mini LED بیشتر توسط تولید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد تا فناوری های موجود در عرصه نمایشگرها را ارتقاء دهد. هر دوی این صفحه نمایش ها نقش مهمی در اتاق های نشیمن آینده ایفا خواهند کرد؛ اما MicroLED قرار است به عنوان یک فناوری پیشرو عمل کند و Mini LED بیشتر به عنوان پشتیبان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تفاوت Mini LED و MicroLED

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید