اگرچه اپل نخستین شرکتی نیست که هدفون های بی سیم تولید کرده است اما هیچکس منکر آن نیست که هدفون AirPods این شرکت بسیار محبوب و مورد توجه کاربران و سایر تولیدکنندگان هدفون قرار گرفته است. علی رغم این محبوبیت در میان کاربران، دو مدل نخست این هدفون را آنچنان شایسته تحسین ندیدیم. اما نسل سوم این هدفون توانست نظر ما را به سمت خود جلب کند و میتوان اعتراف کرد که شیفته ایرپاد پرو شده ایم! با صرف هزینه ۲۵۰ دلار می توانید تجربه ای جدید و بی نظیر از صدا را برای گوش هایتان به ارمغان آورید. طراحی و قرار گرفتن در گوش بسیار راحت بوده و همچنین کیفیت، میزان باس و پخش صداهای متوسط نیز به طور چشمگیری بهبود یافته اند. در ضمن از قابلیت جدید Active Noise Cancellation (ANC) در کنار استاندارد مقاومت در برابر قطرات آب، نباید غافل شد. اپل با صزف زمان بر روی مدل های پیشین ایرپاد و ارتقاء آن ها، مدلی فوق العاده و بی نقص از AirPods Pro را عرضه است.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - مقدمه

 

طراحی و کنترل

طراحی براق و درخشان ایرپاد پرو را نیز در مدل های پیشین شاهد بودیم، اما با یکسری تفاوت های جزئی که به آن ها اشاره خواهیم کرد. نخستین چیزی که به چشم می آید دریچه های توری مانند مشکی رنگ در اطراف گوشی است که به منظور قابلیت رفع نویز و عملکرد بهتر میکروفون افزوده شده اند. بر روی هر گوشی نیز پنل کنترلی برای تنظیم صدا و کار با هدفون قرار گرفته است. به لطف استاندارد IPX4 ایرپاد پرو در برابر ذرات آب و رطوبت مقاوم شده اما بدان معنی نیست که میتوان با آن به دل آب زد و توان تحمل حجم و فشار زیاد آب را ندارد و مقاومت آن به خوبی سایر هدفون های بازار با استاندارد IPX7 نیست. با این حال نسبت به دو مدل پیشین ایرپاد که هیچ استاندارد مقاومتی نداشتند، پیشرفت قابل توجهی به حساب می آید. باید توجه داشت که این استاندارد IPX4 تنها برای گوشی ها در نظر گرفته شده و کیس شارژر ایرپاد پرو همچنان بی دفاع در برابر آب است.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - طراحی و کنترل کیس شارژر

همراه با ایرپاد پرو، ۳ جفت گوشی سیلیکونی یدک در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ ارائه شده که قرار گرفتن آن را در گوش بسیار راحتتر کرده و تمام فضای گوش را به خوبی پر می کند. کیس شارژر ۴۵٫۶ گرمی با ابعاد ۴۵٫۲، ۶۰٫۶ و ۲۱٫۷ میلیمتر را میتوان به صورت بی سیم از طریق پد شارژ Qi و یا کابل لایتنینگ USB-C شارژ کرد. با باز کردن در کیس شارژر برای نخستین بار یک پیغام به منظور اتصال به دستگاه iOS شما نمایش داده می شود. اگر آپدیت نرم افزاری لازم باشد، در ابتدا پیغام دانلود و نصب آپدیت داده می شود.

با اتمام و نصب آپدیت نرم افزاری، هدفون ها آماده اتصال به گوشی می شوند و همچنین بدون رفتن به تنظیمات بلوتوث، پیغام اتصال آن بر روی گوشی نمایش داده خواهد شد. اپل در ایرپاد پرو از چیپ H1 (به جای چیپ W1 که بر روی دو مدل پیشین قرار داشت) استفاده کرده است. هر دو چیپ H1 و W1 مشابه یکدیگرند اما چیپ H1 از نسل جدید تکنولوژی بلوتوث پشتیبانی می کند، که در نتیجه باعث بهبود عمکرد ایرپاد پرو شده و تاخیر کمتری در عملکرد آن حاصل می شود. به لطف قابلیت جدید چیپ H1 می توانید موزیک را بین دو ایرپاد پرو (که هر دو از این چیپ بهره میبرند) به اشتراگ گذاشت.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - طراحی و کنترل هدفون

کنترل صدا بر روی ایرپاد پرو بسیار آسان بوده و برای پخش یا متوقف ساختن موسیقی کافیست تنها یک بار بر روی آن ضربه زد. به دو بار ضربه پشت سر هم، به آهنگ بعدی رفته و برای برگشتن به آهنگ قبل، سه بار ضربه بزنید. در قسمت جلویی دسته هدفون ها نوار نازکی به منظور جابجایی بین حالت های ANC (حذف نویز) و Transparency (صدای شفاف) قرار گرفته است. تنها چیزی در طراحی که مطابق میل ما نبود، نداشتن دکمه های فیزیکی برای کنترل میزان صدا در ایرپاد ها است.

هنگامی که ایرپاد را در گوش خود قرار دهید و یا آن را خارج کنید، به سرعت تشخیص می دهد و به طور خودکار آهنگ را پخش یا متوقف می کند. اگر آماده شنیدن موسیقی نباشید، این قابلیت ممکن است باعث ترستان شود که البته اپل فکری به حال آن نیز کرده است و با رفتن به تنظیمات بلوثوت ایرپاد می توانید قابلیت شناسایی خودکار هدفون ها (Automatic Ear Detection) خاموش کنید.

 

قابلیت ها و امکانات

قابلیت دستیار صوتی سیری با گفتن “Hey Siri” فعال است و حال همچنین سیری پیام های دریافتی را برایتان می خواند. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، میتوان هدفون ها را بین دو حالت ANC و Transparency تغییر داد. برای غیرفعال کردن حالت ANC باید به منوی تنظیمات بلوتوث در موبایل خود رفته و بر روی AirPods Pro کلیک کنید. در لیست ظاهر شده میتوانید با انتخاب هر کدام از گوشی های ایرپاد قابلیت دستیار صوتی سیری و یا حالت ANC را فعال یا غیر فعال کنید. همچنین میتوان یک سر هدفون را با سیری فعال کرد و گوشی دیگر در حالت ANC قرار داد. تمامی این کارها می توانست بسیار آسان تر انجام شود اگر اپل اقدام به عرضه یک برنامه اختصاصی برای ایرپاد می کرد و دیگر نیازی به رفتن در تنظیمات بلوتوث نبود. صرف نظر از این سختی ها، قابلیت تنظیم و کنترل عملکردی ایرپاد پرو نسبت به مدل های پیشین بسیار بهبود یافته و کار با آن نیز به مراتب آسان است.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - قابلیت ها و امکانات

قابلیت Adaptive EQ میتواند شکل گوشی شما را اسکن کند و به طور خودکار صداهایی انحصاری و مختص گوشی شما توسط هدفون پخش کند. برای ما از نظر فنی غیرممکن است که برای یک شخص صدایی منحصر به فرد و متمایز نسبت به شخص دیگر پخش شود و به شخصه ترجیح می دهیم که بتوان میزان باس و تریبل را خود بتوان تغییر داد که در اینجا امکان پذیر نیست. البته در تمامی دستگاه های iOS اپل، میتوانید از حالت های EQ استفاده کنید.

به لطف وجود میکروفون های دوگانه، حالت های رفع نویز ANC و Transparency میسر شده است که در بخش بعدی به طور مفصل به آن ها خواهیم پرداخت. اما میزان تنظیم قابلیت ANC موجود در ایرپاد پرو همانند سایر هدفون های پیشرفته و حرفه ای موجود در بازار نیست. یکبار دیگر اگر بخواهیم ایرادی از اپل بگیریم، عدم ارائه اپلیکیشنی مجزا برای تنظیم ANC و EQ است.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - قابلیت ها و امکانات ایرپاد پرو

اپل میزان ماندگاری باتری ایرپاد پرو خود را چیزی در حدود ۴٫۵ ساعت تخمین زده است، که البته با وجود استفاده از قابلیت ANC و میزان صدای مورد استفاده این عدد میتواند تغییر کند. طبق گفته اپل، در صورت عدم استفاده از ANC یا Transparency، شارژدهی ایرپاد پرو به حداکثر ۵ ساعت با یک بار شارژ خواهد رسید. البته در صورت استفاده از شارژر ذخیره شده درون کیس ایرپاد، میتوان ۱۹ تا ۲۰ ساعت به زمان استفاده از آن افزود. ناگفته نماند که میزان ولوم صدا مد نظر اپل برای چنین شارژدهی، ۵۰ درصد است.

 

قابلیت های رفع نویز (ANC) و شفافیت (Transparency) صدا

قابلیت رفع نویز ANC به کار رفته در ایرپاد پرو کار خود خود را به بهترین شکل انجام می دهد و قادر به حذف صدای فشردن کلیدهای کیبورد و یا صحبت اطرافیان در محیط کاری است. همچنین در محیط های عمومی و پر سر و صدا مانند هواپیما یا قطار نیز، از پس حذف صداهایی با فرکانس پایین به راحتی بر می آید. هنگام فعال بودن حالت ANC در ایرپاد پرو ممکن است صدای بسیار ناچیزی به گوشتان برسد، که این عادی است. همانطور که گفته شد صدای به گوش رسیده بسیار کم است و اصلا آزار دهنده نیست. البته در مدارات پیشرفته حذف نویز، اصلا این مورد به چشم نمیرسد. به هر حال این موضوع اصلا قابل توجه نیست و نمیتواند چیزی از کیفیت و قابلیت های شگفت انگیز ایرپاد پرو کم کند. تشخیص تفاوت فعال بودن و یا نبودن حالت ANC بسیار سخت بوده که این خود نشان از کیفیت مطلوب آن در ایرپاد پرو دارد.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - قابلیت های رفع نویز (ANC) و شفافیت (Transparency) صدا

علاوه بر ANC ، حالت شفافیت (Transparency) نیز وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا بدون برداشتن هدفون ها از گوش خود، بتوانید صدای محیط اطراف خود را بشنوید. این قابلیت مقدار مناسبی از صدای محیط اطافتان را در هنگام مکالمه با اطرافیان در اختیارتان قرار می دهد که به نظر ما یکی از ویژگی های بسیار عالی این هدفون اپل است.

 

عملکرد صدا و میکروفون

عملکرد ایرپاد پرو در هنگام پخش موزیک هایی با میزان باس پایین، بسیار مناسب بوده و از هر دو گوشی صدایی واضح به گوش میرسد. کیفیت در صداهای بلند و متوسط نیز همچنان عالی بوده و اصالت صدای موسیقی حفظ می شود و میزان عمق صداهای بم دلپذیر است. در هنگام گوش دادن به موسیقی های ملایم، صدایی شفاف و ضربه هایی مناسب به گوش میخورد. البته ممکن است یک آهنگساز موسیقی متوجه تغییر و تقویت صدای نهایی ایرپاد پرو شود اما برای کاربران معمولی بالانس و شفافیت صدا دلنشین و طبیعی خواهد بود.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - عملکرد صدا و میکروفون

میکرفون نیز نسبت به مدل های همرده خود یک سر و گردن بالاتر بوده و اگرچه میکرفون به کار رفته در سایر هدفون های بلوتوث عملکردی مطلوب ندارند؛ اما میکروفون ایرپاد پرو صدایی واضح، شفاف و بلند در اختیارتان خواهد گذاشت که در نهایت چیزی بیش از انتظارتان است.

 

جمع بندی

اگر به دنبال یک هدفون بلوتوث هستید و نیازی به قابلیت ANC ندارید و یا برند اپل برایتان محبوبیت خاصی ندارد، می توانید در بازار هدفون هایی ارزانتر و مقاوم در برابر آب با استاندارد IPX7 در کنار طراحی زیبا و عملکرد عالی پیدا کنید. با اینحال AirPods Pro اپل چندین و چند قابلیت و عملکرد فوق العاده را در کنار یکدیگر  و همچنین هماهنگی آن با سایر دستگاه اپل (اکوسیستم یکپارچه iOS) سهولت در استفاده را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

معرفی و بررسی ایرپاد پرو اپل - جمع بندی

ایرپاد پرو اپل به ما نشان داده که یکسری تغییرات ساده چقدر می تواند تفاوت های بزرگ ایجاد کند و در نهایت محصولی پیشرفته عرضه شود. در مقایسه با دو مدل پیشین، کیفیت صدا در ایرپاد پرو بهبود چشمگیری داشته و افزودن استاندارد IPX4 و قابلیت رفع نویز باعث تحسین آن می شود، که این خود نیازمند پرداخت ۲۵۰ دلار است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید