استفاده از دستیار صوتی تلفن همراه در بعضی مواقع می تواند خیلی راحت تر از تایپ کردن باشد. Siri، Google Assistant و Bixby Voice سه دستیار صوتی بزرگ گوشی های هوشمند هستند که در این مطلب به مقایسه عملکرد آنها با یکدیگر می پردازیم. در ابتدا باید بدانید که Siri فقط برای سیستم عامل iOS طراحی شده، در حالی که Google Assistant برای هر دو سیستم عامل iOS و اندروید موجود می باشد. Bixby Voice نیز در گوشی Galaxy S8 برای کمک به تعامل با گوشی و جستجو با صدای کاربر به جای تایپ طراحی شده است.

مقایسه سه دستیار صوتی Siri ،Google و Bixby

 

کارهای اصلی

این دستیارهای صوتی می توانند کارهای اصلی مثل چک کردن آب و هوا و زمان، تنظیم هشدار و یا روشن کردن بلوتوث را به خوبی انجام دهند. علاوه بر این، برای گرفتن عکس هم می توان از فرمان های صوتی استفاده کرد. اما باید بدانید که Siri در این زمینه فقط دوربین سلفی را باز می کند و قابلیت گرفتن عکس را ندارد. Bixby Voice نیز توانایی اجرای فرمان های جزئی را دارد. مثلاً می توانید از آن بخواهید تا “رزولوشن دوربین اصلی را به UHD تغییر دهد”.

کار های اصلی سه دستیار صوتی Siri ،Google و Bixby

 

زمان پاسخگویی

Google Assistant در بسیاری زمینه ها از دو دستیار دیگر پیشی می گیرد. این دستیار صوتی سریعترین پاسخگویی را به درخواست هایی مثل روشن کردن بلوتوث یا چک کردن وضعیت آب و هوا دارد. در بیشتر مواقع، Siri در رتبه دوم قرار می گیرد و Bixby کمترین سرعت را داراست.

زمان پاسخگویی دستیار های صوتی Siri ،Google و Bixby

 

فرمان های پیچیده

دستیارهای صوتی تلاش می کنند تا در درک و اجرای فرمان های صوتی پیچیده هم عملکرد مناسبی داشته باشند. Bixby Voice می تواند فرمان های صوتی را در اپلیکیشن های غیر سامسونگ مثل اینستاگرام، فیسبوک و توئیتر اجرا کند. مثلاً با گفتن جمله: “اینستاگرام را باز کن و آخرین عکس من را با کپشن روز جالب منتشر کن”، Bixby بطور اتوماتیک فرآیند آپلود تصویر و تایپ کپشن را انجام می دهد. همچنین این اجازه را به شما می دهد تا قبل از انتشار، تصویر را چک کنید. Google Assistant فقط می تواند اپلیکیشن مورد نظر شما را باز کند. اگر بخواهید این دستیار فرمانی مشابه آنچه درباره Bixby گفته شد را انجام دهد، نتایج جستجوی گوگل را به شما نمایش خواهد داد. Siri هم از زمان راه اندازی iOS 11 پشتیبانی بهتری از برنامه های شخص ثالث دارد. همچنین، Siri و Google Assistant با برنامه های شخص ثالث مثل واتساپ، Lyft و OpenTable نیز به خوبی کار کرده و فرمان ها را به درستی اجرا می کنند.

فرمان های پیچیده با دستیار های صوتی Siri ،Google و Bixby

 

فرمان های سفارشی

Bixby Voice به کاربران اجازه می دهد تا فرمان های پیچیده و بلند را به جملات کوتاه تبدیل کنند. این کار را می توان با انتخاب گزینه “Add custom command” یا از Bixby Home انجام داد. Google Assistant هم اجازه این کار را از طریق اپلیکیشن Google Home می دهد.

فرمان های سفارشی دستیار صوتی Siri ،Google و Bixby

 

درک گفتگوها

Google Assistant در زمینه ایجاد گفتگوی طبیعی و متنی عملکرد درخشانی دارد. اگر از این دستیار بخواهید که فیلم های بازیگر مورد علاقه شما را پیدا کند، لیستی از فیلم ها به شما ارائه خواهد داد. و در صورتی که در مورد قد او بپرسید، دستیار زن یا مرد بودن بازیگر را تشخیص داده و نتیجه را در اختیار شما قرار می دهد. اما Siri قادر به یادآوری محتوای پرسش قبلی شما نخواهد بود. از سوی دیگر، Bixby Voice برای ارائه نتایج فیلم های درخواستی شما، به جملاتی با ساختار خاص نیاز دارد. برای اینکه به فیلم های بازیگر مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید، باید دقیقاً مشخص کنید که این دستیار باید در گالری موبایل شما بگردد یا جستجو در وب را انجام دهد. علاوه بر این، پرسش قبلی شما را هم به یاد نخواهد آورد. اما Bixby در زمینه فهمیدن فرمان ها در برنامه ای که استفاده می کنید، خیلی خوب عمل کرده و فرمان های مربوط به اپلیکیشن را به درستی اجرا می کند.

 

پیام رسانی

هر سه دستیار صوتی توانایی ارسال و خواندن پیام را دارند. اما Siri سریعترین عملکرد را در این زمینه داراست. با گفتن جمله “آخرین پیام مرا بخوان” Bixby و Siri این کار را فوراً انجام می دهند. Google Assistant هم ابتدا پیام را نمایش داده و اگر بخواهید آن را برای شما می خواند.

پیام رسانی با دستیار های صوتی Siri ،Google و Bixby

 

ترجمه

Siri در iOS 11 ترجمه صوتی از یک زبان به زبان دیگر را خیلی خوب انجام می دهد. علاوه بر این، در زمینه ترجمه متن، این دستیار می تواند زبان انگلیسی را به چند زبان از جمله اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و … ترجمه کند. Google Assistant به لطف برنامه Google Translate امکان ترجمه زبان های بیشتری را به صورت صوتی و نوشتاری به شما می دهد. Bixby Voice هم نمی تواند جمله ای که برای ترجمه می گویید را درک کند و فقط جمله را در اینترنت جستجو می کند. این دستیار Bixby Vision را باز می کند تا بتوانید از دوربین برای تهیه تصویر از متن و ترجمه آن استفاده کنید.

ترجمه با دستیار های صوتی Siri ،Google و Bixby

 

جمع بندی

انتخاب قطعی یکی از این سه گزینه به عنوان بهترین دستیار صوتی گوشی های هوشمند امکانپذیر نیست، به ویژه اینکه هر یک دارای قابلیت های متفاوتی هستند و اهداف گوناگونی را دنبال می کنند. Google گوشی های زیادی را به دستیار صوتی خود مجهز کرده است. در همین حال، Siri هیچ رقیبی در گوشی های iPhone ندارد و سهم منحصر بفرد خود را در بازار گوشی های هوشمند دارد. اما شاید بتوان گفت Bixby از متزلزل ترین جایگاه در میان این سه دستیار برخوردار است، چون در بعضی دستگاه ها رقابت مستقیمی با Google Assistant دارد. توانایی های Bixby به دلیل هماهنگی خوب با دیگر اپلکیشن های سامسونگ تأثیرگذار است، اما پشتیبانی از برنامه های شخص ثالث نکته مهمی در رقابت با دستیار صوتی گوگل به شمار می رود، و سامسونگ باید تغییراتی را در این زمینه ایجاد کند.

دستیار های صوتی Siri ،Google و Bixby

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید