شرکت هواوی با توجه به موفقیت های چشمگیری که در ۲۰۱۸ داشت؛ مانند تصاحب جایگاه شرکت اپل و کسب مقام دوم در فروش محصولاتش در سطح جهان، انتظار می رفت که روند موفقیت تولید گوشی های هوشمند خود را در سال ۲۰۱۹ نیز با قدرت ادامه دهد و به دنبال چیرگی بر شرکت سامسونگ باشد. متاسفانه با شروع سال ۲۰۱۹، سیاست ایالات متحده مبنی بر محدود سازی فعالیت شرکت های چینی، شامل هواوی شد و شرکت های بزرگ تکنولوژی از ارائه خدمات به هواوی منع شدند. به طور مثال؛ دسترسی هواوی در بخش نرم افزار به سیستم عامل گوگل با مشکل مواجه شد و برای تهیه سخت افزار نیز، شرکت های تولید کننده مانند کوالکام از ارائه قطعات جدید خودداری می کردند. پیروز این نبرد تجاری، به طور قطع تنها شرکت سامسونگ بود. همچنین در مقاله های “۵ مورد که درباره تحریم های هواوی باید بدانیم” و “هواوی در حال مذاکره با Aptoide برای جایگزینی پلی استور گوگل” به بررسی محدودیت های تحمیل شده بر هواوی و راهکارهایی که این شرکت برای مقابله با آن پیش گرفته است، پرداخته ایم.

 

سهم بازار سامسونگ و هواوی

همیشه رقابت شرکت های بزرگ اپل و سامسونگ بر سر پرچمداران خود بوده و غفلت این دو شرکت از گوشی های هوشمند رده پایین و میان رده باعث شد تا شرکت هواوی بهترین استفاده را کرده و سهم بزرگی از بازار گوشی های هوشمند در جهان را به خود اختصاص دهد. بر اساس گزارش های مالی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹، میزان سهم سامسونگ از بازار با فروش ۷۲ میلیون دستگاه، برابر با ۲۱ درصد بوده است. درحالیکه در زمان مشابه پارسال فروشی برابر با ۷۸٫۲ میلیون دستگاه، معادل ۲۲ درصد از سهم بازار را داشت. که این آمار، خود نشان از کاهش فروش محصولات سامسونگ علیرغم معرفی سری جدید گوشی گلکسی S10 می باشد.

حال امروز در مقایسه با سال ۲۰۱۶ تعداد افرادی که با نام هواوی و محصولات آن آشنا شده اند، بسیار افزایش یافته، به طوری که این شرکت در هر ۳۶٫۵ ثانیه یک موبایل تولید می کند! سهم بازار هواوی در تولید گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۸ برابر با ۱۱ درصد (کمتر از آیفون های اپل) بود ولی در سال ۲۰۱۹ با رشد فوق العاده ۶ درصدی، به ۱۷ درصد افزایش یافت. هواوی ۳۰٫۳ میلیون دستگاه را در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ به فروش رسانده، اما این تعداد با رشد تقریبا ۵۰ درصدی به ۵۹٫۱ میلیون دستگاه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ رسیده است. اعداد و آمار گواه از رشد چشمگیر شرکت هواوی به طور سالیانه دارد و با ادامه این روند در آینده ای نزدیک به صدر تولید کنندگان موبایل هوشمند در جهان خواهد رسید.

اما متاسفانه با وضع تحریم های تجاری ایالات متحده بر این شرکت، تاثیر بسازایی بر عملکرد آن گذاشته و موجب تعویق در ساخت محصولات آن شده است. حتی نقش این تحریم ها بر توسعه نسل پنجم شبکه مخابراتی (۵G) مهم بود و مانع از عرضه و راه اندازی آن توسط شرکت هوآوی در امریکا شد. علیرغم اینکه تمامی این اتفاقات ممکن است باعث ایجاد حس بدگمانی مصرف کنندگان نسبت به هواوی شود، اما شرکت سامسونگ خیالی آسوده نداشته و با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

 

مقایسه از لحاظ گوشی های هوشمند

حال با این اوصاف، فرصت فوق العاده ای نصیب سامسونگ شده تا بتواند جایگاه خود را در بازار گوشی های هوشمند میان رده تقویت کند. سامسونگ در مقایسه با هواوی، مراکز فروش بیشتری در ایالات متحده داشته و با توجه به محدودیت های حال حاضر بر هوآوی گمان نمی رود که این شرکت بتواند بازار خود را در امریکا گسترش دهد. به نظر میرسد که سال ۲۰۱۹ برای شرکت سامسونگ، سالی بهتر از لحاظ فروش و بازار مالی باشد. اما سامسونگ نیز به خوبی میداند که با کوچکترین لغزش، ممکن است هواوی از آن پیشی بگیرد.

صرف نظر از گذشته هواوی درباره نقض قوانین مالکیت معنوی و کپی رایت تکنولوژی و محصولات سایر شرکت ها، در چند سال اخیر بخش تحقیق و توسعه خود را به طور فوق العاده ای گسترش داده و سرمایه گذاری ۱۵٫۳ میلیارد دلاری در این بخش انجام شده است. هواوی اولین شرکتی بود که موبایل P20 Pro را مجهز به دوربین سه گانه عرضه کرد و شرکت های رقیب چندین ماه بعد، گوشی هایی این چنین معرفی کردند. همچنین در مقایسه با سامسونگ، هواوی قابلیت هایی نظیر جدیدترین حالت شب در سیستم عامل ، زوم پریسکوپ در عکسبرداری (که در پرچمدار ساخت شرکت اوپو نیز به کار رفته) ، شارژ بسیار سریع ۴۰ وات (Super Fast Charging) و شارژ معکوس بی سیم را زودتر در موبایل های خود عرضه کرد.

همه اینها نشان از تلاش و سرمایه گذاری این شرکت بر روی فناوری های جدید دارد. اگر بخواهیم نگاهی به موبایل های ۲۰۱۹ هواوی بپردازیم، سری P شامل مدل های P Smart ، P30 ، P30 Pro ، P30 Lite بوده و سری Y با مدل های Y5 ، Y6 ، Y7 ، Y9 ، Y6 Prim ، Y7 Pro ، Y7 Prime و سری Mate در مدل های Mate X ، Mate 30 ، Mate 30 Pro ، Mate 30 Lite عرضه گردیده اند.

در مقابل، همانطور که پبشتر به آن اشاره کردیم شرکت سامسونگ دیرتر اقدام به استفاده از قابلیت هایی همچون دوربین سه گانه، باتری هایی با ظرفیت بیشتر و حالت شب (Night Mode) در گوشی های هوشمند خود کرد. البته بعضی از این تکنولوژی ها مانند حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر و شارژ معکوس بی سیم را به دلیل عدم بهینه بودن چنین تکنولوژی هایی در آن زمان به کار نگرفت. با این حال، بر هیچکس پوشیده نیست که سامسونگ در چند سال گذشته از فناوری های نوآورانه و خلاقی که انتظار داشتیم در پرچمداران خود استفاده نکرده و تنها با ارتقائی جزئی از جدیدترین محصولات خود رونمایی می کرد.

البته به گمان ما، سامسونگ رویه چندین ساله را کنار گذاشته و با عرضه سری گوشی هوشمند گلکسی S10 در چهار مدل S10 ، S10e ، S10 Plus و S10 5G همگان را مبهوت خود کرد. در ضمن از بازار گوشی های هوشمند میان رده و ارزان قیمت با کارایی بالا؛ غافل نشده و سری گلکسی M شامل مدل های M40 ، M30 ، M20 ، M10 و گلکسی A با مدل های A80 ، A70 ، A50 ، A40 ، A30 ، A20 ، A10 را با امکاناتی متناسب با قیمتشان در سال ۲۰۱۹ روانه بازار کرده است. گواه این پیشرفت نیز گلکسی A80 با سخت افزار فوق العاده قدرتمند و دوربین سلفی چرخشی می باشد، که مورد استقبال گسترده کاربران قرار گرفته است.

با تمام این تعریف و تمجیدها از سامسونگ، نمیتوان از شکست در عرضه گلکسی فولد چشم پوشید. گلکسی فولد به عنوان اولین گوشی های هوشمند تاشو سامسونگ، محصولی بلند پروازانه بود که متاسفانه در عرضه آزمایشی آن با شکست مواجه شد. اما با کنار هم قرار دادن تمامی موفقیت ها و شکست ها، هر روز شاهد افزایش تعداد کاربران و طرفداران پروپاقرص سامسونگ می باشیم. اکنون در ادامه قصد مقایسه و بررسی چند مدل از موبایل های پرچمدار و میان رده شرکت های سامسونگ و هواوی را با یکدیگر داریم.

 

مقایسه دو پرچمدار P30 Pro هواوی و گلکسی S10 Plus سامسونگ

هواوی در ساخت جدیدترین پرچمدار ۲۰۱۹ خود، P30 Pro سنگ تمام گذاشته و با ظاهری آراسته و دوربین اصلی چهارتایی آن را برای مقابله با گلکسی S10 Plus سامسونگ آماده کرد. البته در سال گذشته نیز رقابت تنگاتنگ بین پرچداران این دو شرکت یعنی گلکسی S9 Plus سامسونگ و P20 Pro هواوی وجود داشت. حال به بیان مشاهدات خود از کار با هرکدام از این دو گوشی خواهیم پرداخت.

 

عملکرد سخت افزاری و باتری

P30 Pro هواوی از پردازنده Kirin 980 که پیشتر در Mate 20 Pro دیده بودیم، قدرت می گیرد. این پردازنده بسیار قدرتمند بوده و عملکرد فوق العاده ای در هنگام اجرای بازی های ۳بعدی از خود نشان داده است. با اینحال، این پردازنده ساخت سال ۲۰۱۸ بوده و در مقابل سامسونگ در گلکسی S10 Plus از پردازنده کوالکام اسنپدراگون ۸۵۵ جدید استفاده می کند، که نتایج بنچمارک آن نیز بهتر از Kirin 980 بود.

در طی این سال ها هواوی در زمینه باتری عملکردی بهتر داشته. اگرچه P30 Pro هواوی مجهز به باتری ۴۲۰۰ میلی آمپر ساعت می باشد، اما سامسونگ با در نظر گرفتن باتری ۴۱۰۰ میلی آمپر ساعت برای گلکسی S10 Plus، روند یکه تازی شارژدهی باتری های هواوی را شکسته و در طی ۲ روز کار شاهد عملکرد بهتری از میزان ماندگاری باتری در گلکسی S10 Plus بودیم. اما نباید از قابلیت شارژ سریع ۴۰ وات P30 Pro هواوی غافل شد، که میتواند به طور قابل توجهی سریعتر گوشی را نسبت به QuickCharge 2.0 سامسونگ شارژ کند. در نهایت عملکرد هر دو گوشی برای فعالیت های روزانه مطلوب بوده و تفاوت چشمگیری بین این دو مشاهده نشد. تنها مورد شاید سیستم شارژ سریعتر P30 Pro هواوی می باشد که مورد توجه ما قرار گرفت.

 

طراحی

هواوی سطح طراحی خود را در P30 Pro به حد چشمگیری ارتقا داده و قسمت جلویی را گوشی تقریبا به طور کامل صفحه نمایش تشکیل می دهد، که در وسط آن دوربین سلفی با طراحی ناچ قرار گرفته است. همچنین جنس قسمت پشتی آن از جنس شیشه بوده و انتخاب رنگ آن چشم نواز می باشد. قاب آلومینیوم نیز به آن استحکام بخشیده است. در سوی دیگر، شرکت سامسونگ برای گلکسی S10 Plus طراحی ویژه ای در نظر گرفته است. دوربین سلفی دوگانه با طراحی جدید پانچ (hole-punch) در قسمت بالا سمت راست صفحه نمایش و اختصاص بیشترین میزان نسبت نمایشگر به بدنه در طراحی گلکسی S10 Plus نظر ما را بیشتر به خود جلب کرد.

هر دو گوشی دارای استاندارد IP68 بوده که در برابر آب و ذارت گرد و غبار مقاوم می باشند. البته امکان ایجاد شکستگی در بدنه شیشه ای هر دو پرچمدار وجود دارد، بنابراین توصیه می کنیم که حتما از یک کاور مناسب برای پوشش دهی قسمت پشت گوشی ها استفاده کنید.

 

صفحه نمایش

در مدت زمانی که با P30 Pro هواوی کار کردیم، صفحه نمایش ۶٫۴۷ اینچی OLED آن با رزولوشن ۲۳۴۰×۱۰۸۰ کاملا عالی به نظر رسیده و شاهد به نمایش گذاشتن تصاویری واضح بودیم. گلکسی S10 Plus سامسونگ با صفحه نمایش ۶٫۴ اینچ AMOLED و رزولوشن خیره کننده ۳۰۴۰×۱۴۴۰ میتوان به یقین گفت که در بین تمامی پرچمداران، بهترین نمایشگر را دارد و تصاویر بر روی آن به طور قابل توجهی بهتر و زنده تر هستند.

 

دوربین

دوربین اصلی گلکسی S10 Plus متشکل از سه لنز با رزولوشن های ۱۲ مگاپیکسل (ثبت تصویر) ، ۱۲ مگاپیکسل (تله فوتو) و ۱۶ مگاپیکسل (واید) است. در قسمت جلو نیز شاهد دوربین سلفی دوتایی با رزولوشن های ۸ و ۱۰ مگاپیکسل هستیم، که قادر به ثبت تصاویر با کیفیت فوق العاده می باشد.

هواوی برای P30 Pro دوربین اصلی قدرتمند با چهار لنز در نظر گرفته است. کیفیت لنز اصلی برای ثبت تصاویر ۴۰ مگاپیکسل بوده و لنز ۲۰ مگاپیکسل واید و ۸ مگاپیکسل برای زوم اپتیکال را در کنار آن قرار داده است. لنز چهارم (Time of flight (ToF است که میتواند فاصله اجسام را در تصویر بسنجد و فوکوس بهتری در عکس ایجاد کند. به گفته هواوی، این دوربین جدید میتواند در نور کم، تصاویری با ۴۰ درصد روشنایی بیشتر نسبت به نسل های پیشین خود ثبت کند. برخلاف انتظاری بیشتری که از هواوی داشتیم، برای دوربین سلفی P30 Pro تنها یک لنز ۳۲ مگاپیکسلی قرار داده شده است.

 

سیستم عامل و رابط کاربری

اگر از طرفداران اندروید خالص گوگل می باشید، در این دو گوشی نمیتوان آن را پیدا کرد. البته رابط کاربری هرکدام نسبت به نسخه های پیشین خود، پیشرفت شگرفی داشته است. هر دو گوشی از آخرین نسخه سیستم عامل اندروید ۹٫۰ Pie استفاده می کنند. گلکسی S10 Plus با رابط کاربری One UI سامسونگ، که به تازگی از آن رونمایی کرد، همراه شده و هواوی نیز برای P30 Pro رابط کاربری EMUI 9.1 را عرضه کرده است. به دلیل زمانبر بودن ایجاد تغییرات در رابط کاربری، طبیعتا نباید انتظار عرضه زودهنگام نسخه های جدید سیستم عامل اندروید Q و R را برای این دو مدل گوشی داشت.

به نظر ما، رابط کاربری One UI سامسونگ در مقایسه با EMUI 9.1 هواوی، انسجام بهتری داشته و طراحی و سهولت کار با آن حاکی از تلاش سامسونگ برای بهبود آن می باشد. انتظار داریم نقائص رابط کاربری EMUI 9.1 در نسخه های آتی برطرف شود تا به حد مطلوب و مورد نظرمان برسد.

 

قابلیت های ویژه

در هر دو این گوشی ها شاهد قابلیت ها و امکانات ویژه ای هستیم. گلکسی S10 Plus در زیر بزرگترین صفحه نمایش گوشی های سری گلکسی S ، سنسور اولتراسونیک اثر انگشت قرار داده است که بهترین عملکرد را در نوع خود میان سایر گوشی ها دارد. علاوه بر این، دارای قابلیت شارژ معکوس PowerShare بوده که امکان شارژ کردن سایر دستگاه های سازگار با تکنولوژی Qi را از طریق گوشی در اختیارتان می گذارد. در ضمن میتوان از دستیار مجازی بیکسبی (Bixby) ، حالت دسکتاپ Dex ، پشتیبانی از Gear VR و انواع مختلف قابلیت های هوش مصنوعی به کار رفته در دوربین به عنوان قابلیت هایی ویژه ای که سامسونگ برای پرچمدار گلکسی ۲۰۱۹ خود در نظر گرفته، نام ببریم. همچنین در این مقاله به مقایسه Power Share گلکسی S10 و شارژ معکوس در Mate 20 Pro هواوی پرداخته ایم.

 سنسور اثر انگشت در P30 Pro هواوی نیز زیر صفحه نمایش قرار داشته و عملکرد آن از طریق ثبت تصاویر اثر انگشت بوده که تا حدی ناایمن می باشد. اما ویژگی های مطرح شده بسیاری همچون حالت دسکتاپ در زمان اتصال به کامپیوتر ، قابلیت شارژ معکوس ، استفاده های گسترده از هوش مصنوعی در عکاسی و همچنین سازگاری آن با ماشین های آئودی و برندهای خاص تردمیل باعث جذابیت آن می شوند. در ضمن اگر از لپ تاپ هواوی استفاده می کنید، میتوان از طریق قابلیت OneHop به همگام سازی اطلاعات موبایل و لپ تاپ خود اقدام نمائید.

 

نتیجه گیری

از لحاظ قیمت، P30 Pro هواوی اندکی از گلکسی S10 Plus سامسونگ گرانتر بوده و هرکدام از این دو قابلیت های ویژه و منحصر بفرد برای کاربران دارا می باشند. در نهایت با توجه به ویژگی های مدنظرتان، اگر اقدام به خرید هرکدام از این دو گوشی کردید، پشیمان نخواهید شد و تا چندین سال آینده لذت استفاده از یک پرچمدار فوق العاده را تجربه خواهید کرد.

 

مقایسه دو گوشی میان رده P30 Lite هواوی و گلکسی A50 سامسونگ

حال می خواهیم مشاهدات خود را در طی یک ساعت بررسی هرکدام از این گوشی ها بدون توجه به محبوبیت و برند، اعلام کنیم. هر دو گوشی P30 Lite هواوی و گلکسی A50 سامسونگ از لحاظ قیمت تقریبا در یک رده بوده و اختلافی چند صد هزار تومانی با گارانتی های متفاوت دارند که البته می توانید هر دو آن ها را با گارانتی اصلی از فروشگاه اینترنتی هدیش تهیه فرمائید.

 

طراحی

هنگام کار با P30 Lite احساسی خوشایند از در دست گرفتن یک محصول با کیفیت با طراحی زیبا به شما منتقل می شود، ولی کیفیت بدنه و ساخت گلکسی A50 بسیار ساده بوده و آنچنان نظر ما را جلب نکرد. اگرچه گوشی های هوشمند جدید ۲۰۱۹ با دوربین سلفی پانچ رونمایی شده اند، ولی قرارگیری دوربین سلفی در هر دو این مدل این گوشی ها، به صورت ناچ در وسط نمایشگر می باشد، که نشان از بد سلیقگی هر دو کمپانی در طراحی آن ها دارد. جنس بدنه ها از نوع پلی کربونات با ظاهری براق بوده که مستعد خط و خش نیز می باشند. تنها وجه تمایز ظاهری، اندازه صفحه نمایشگر آن ها می باشد. گلکسی A50 دارای صفحه نمایش SuperAMOLED با اندازه ۶٫۴ اینچ است، در حالیکه بر روی P30 Lite یک صفحه نمایش ۶٫۱۵ اینچ از نوع IPS LCD قرار گرفته است.

 

سیستم عامل و رابط کاربری

پس از کیفیت صفحه نمایش، نخستین موردی که به چشم خواهد آمد راحتی کار با سیستم عامل و رابط کاربری آن است. اگرچه هر دو گوشی از جدیدترین نسخه اندروید ۹٫۰ Pie بهره می برند، ولی راحت بودن رابط کاربری One UI سامسونگ در گلکسی A50 نسبت به رابط کاربری EMUI هواوی در P30 Lite، توجه ما را به خود جلب کرده است. در هر دو رابط کاربری، قابلیت ها و ترفندهای مختلف نهفته شده که بسیاری از آن ها نیازتان نخواهد شد! اما طراحی و ظاهر رابط کاربری EMUI هواوی بسیار ساده و شبیه به نسخه های قدیمی اندروید بوده که حاکی از عدم توجه هواوی به آن می باشد. از سوی دیگر، رابط کاربری One UI سامسونگ بسیار جذاب به نظر رسیده و تجربه جدید و لذت بخشی از کار با گلکسی A50 را مشاهده کردیم.

 

دوربین

از لحاظ سخت افزاری هر دو گوشی، دارای دوربین سه گانه در قسمت پشتی بدنه می باشند. موبایل P30 Lite هواوی مجهز به به لنز اصلی ۲۴ مگاپیکسلی برای ثبت تصاویر، لنز واید ۸ مگاپیکسل و لنز ۲ مگاپیکسل عمق می باشد. دوربین گلکسی A50 سامسونگ دارای لنزهای ۲۵ مگاپیکسل اصلی، ۸ مگاپیکسل واید و لنز ۵ مگاپیکسل عمق تصویر است. سخت افزار دوربین هر دو به نظر مشابه میرسد اما تفاوت های بسیار جزئی در عملکرد با یکدیگر دارند. هر دو گوشی عملکرد مناسبی برای عکاسی در روز دارند و تصاویر با رنگ های زنده و جزئیات مناسب را ثبت می کنند. حالت عکاسی فوق عریض (Ultra-wide) در گلکسی A50 عملکرد بهتری داشته و نظر ما را به خود جلب کرد.

البته باید توجه داشت که P30 Lite هواوی برخلاف مدل پرچمدار خود یعنی P30 Pro از لنزهای دوربین لایکا (Leica optics) استفاده نکرده و نتوانسته که عملکردی با قدرت از خود نشان دهد. با این حال، بدان معنی نیست که از دوربین P30 Lite ناامید خواهید شد؛ به خصوص دوربین سلفی آن شما را شگفت زده خواهد کرد. اما انتظار تفاوت بزرگی بین دوربین این دو گوشی نداشته باشد.

 

حافظه و باتری

هر دو دستگاه مورد تست ما دارای ۴ گیگابایت حافظه رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه اصلی بودند. البته هر دو از کارت حافظه microSD تا حداکثر ۱ ترابایت نیز پشتیبانی می کنند. جایگاه کارت حافظه در P30 Lite با سیم کارت دوم مشترک بوده ولی در گلکسی A50 برای کارت حافظه یک اسلات مجزا در نظر گرفته شده است که میتوان همزمان از دو سیمکارت و یک کارت حافظه در آن استفاده کرد و این نقطه قوت برای گلکسی A50 سامسونگ بشمار میرود. همچنین مدل هایی با حافظه اصلی و رم متفاوت از این دو گوشی عرضه شده اند.

گلکسی A50 سامسونگ دارای باتری با ظرفیت ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت بوده و در مقابل P30 Lite به باتری با ظرفیت ۳۳۴۰ میلی آمپر ساعت بسنده کرده است. با اینحال با توجه به تفاوت اندازه صفحه نمایش ها، عملکرد و طول عمر باتری هر دو گوشی، مطلوب بوده و برای استفاده در مدت یک روز مناسب اند.

 

نتیجه گیری

مزایای گلکسی A50 سامسونگ :

  • صفحه نمایش بزرگتر و با کیفیت بیشتر
  • دوربین واید بهتر
  • سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر

مزایای P30 Lite هواوی :

  • طراحی و ظاهر جذاب
  • دوربین سلفی بهتر

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید