در سال های گذشته، پردازنده های ساخت شرکت ای ام دی همیشه گزینه ای مناسب و ارزان قیمت برای کاربرانی بودند که از پس قیمت بالای پردازنده های اینتل بر نمی آمدند. اما این شرکت قرمزپوش در طی سال های اخیر، محصولات خود را دستخوش تغییرات مهمی کرده و جان تازه ای به پردازنده های خود بخشیده است. گواه این پیشرفت را در پردازنده سری رایزن (Ryzen) می بینیم که حتی نظر خالق سیستم عامل لینوکس را هم تغییر داده و وی را پس ۱۵ سال، اکنون متقاعد به استفاده از پردازنده های AMD به جای Intel کرده است.

مهاجرت لینوس توروالدز (خالق لینوکس) از اینتل به ای ام دی پس از 15 سال - عکس 1

لینوس توروالدز در اطلاعیه ای که برای کرنل جدید لینوکس نسخه ۵٫۷ RC7 ارائه کرد، گفت : “برای نخستین بار در ۱۵ سال اخیر اتفاقی شگفت با ارتقاء کامپیوتر خود در این هفته برای من رخ داد؛ که دیگر رایانه شخصی ام از پردازنده مبتنی بر اینتل استفاده نمی کند. خیر به آرم (ARM) تغییرش نداده ام. در حال حاضر مشغول کار با AMD Threadripper 3970x هستم.” این در حالی است که مدل پردازنده اینتل پیشین خود را فاش نکرده است؛ همچنین افزود : “حال توانسته ام تست ‘allmodconfig’ را سه برابر سریعتر نسبت به گذشته انجام دهم.”

نکته ای که در گفته های توروالدز حائز اهمیت است، اشاره وی به پردازنده معماری ARM بود که این شاید حاکی از برنامه او برای استفاده از این نوع پردازنده ها برای کامپیوترهای شخصی در آینده باشد.

سری پردازنده ۷ نانومتری Ryzen Threadripper 3970X شرکت AMD دارای ۳۲ هسته (core) و ۶۴ رشته (thread) با ۱۲۸ مگابایت حافظه نهان L3 (cache) می باشد. فرکانس کاری این مدل ۳٫۷ گیگاهرتز بوده و در حالت boost حداکثر تا ۴٫۵ گیگاهرتز افزایش می یابد. در بررسی هایی که بر روی این پردازنده انجام شده، توانست نمره بالایی کسب کند و هیچ نقطه ضعفی از آن به چشم نرسید. عملکرد آن به صورت تک هسته ای (single-core) عالی بود و حالت چند هسته ای (multi-core) نیز فراتر از انتظارمان حاضر شد.

مهاجرت لینوس توروالدز (خالق لینوکس) از اینتل به ای ام دی پس از 15 سال - عکس 2

اگرچه کوچ کردن Linus Torvalds ضربه ای بزرگ به شهرت اینتل وارد کرد اما پیش از او نیز یوتوبر معروف Linus Sebastian که کانال Linus Tech Tips در یوتوب متعلق به وی می باشد و به عنوان طرفدار پروپاقرص اینتل برای سال ها شناخته می شد، علاقه خود را برای استفاده از پردازنده های AMD اعلام کرده بود. اینتل امیدوار است که بخشی از شهرت از دست رفته خود را در نزد کاربران، با عرضه نسل دهم پردازنده های Comet Lake باز پس گیرد. اما تا این لحظه که همگی مشغول تحسین پردازنده Core i9-10900K اینتل می باشیم، پردازنده های ارزانتر Ryzen 9 3900X در بیشتر برنامه ها عملکردی سریعتر داشته اند و تنها کمی در اجرای بازی ها ضعیف بودند. چنین نتیجه مشابهی را نیز در مقایسه دو پردازنده Core i7-10700K اینتل و Ryzen 7 3700X ای ام دی میتوان مشاهده کرد.

مهاجرت لینوس توروالدز (خالق لینوکس) از اینتل به ای ام دی پس از 15 سال - عکس 3

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید