دانشمندان به تازگی یک باتری انعطاف پذیر با قابلیت تا شدن، کشش و پیچش طراحی کرده اند که می تواند کلید اصلی ساخت گوشی های تاشوی باریک در آینده باشد. این باتری توسط یکی از اساتید دانشگاه فنی ETH Zürich سوئیس به نام Markus Niederberger ابداع شده و در ساخت آن نوعی ماده خاص به کار رفته است. در مورد کارکرد این باتری باید گفت که در نمونه اولیه، یون های لیتیوم بر اساس نحوه جریان انرژی از یک سمت به سمت دیگر حرکت می کنند. این باتری انعطاف پذیر هم مثل باتری های معمولی از لایه های مختلف تشکیل می شود. کلکتورهای آند و کاتد از کربن قابل خمش ساخته شده اند که رسانای الکتریسیته است. در داخل این سطوح یک لایه میکروسکوپی از ورق نقره وجود دارد.

اولین باتری انعطاف پذیر طراحی شده برای گوشی های تاشوی جدید

وقتی باتری را می کشید یا خم می کنید، این ورقه های نقره ارتباط با هم را حفظ می کنند. حتی اگر بعضی از آنها ارتباط را از دست بدهند، لایه کربن جریان انرژی در باتری را تضمین می کند. آند و کاتد از اکسید وانادیوم و لیتیوم منگنز ساخته شده اند. در بین این دو، ساختاری شبیه به قاب وجود دارد که با ژل الکترولیت پر می شود. این ژل از آب و مقدار زیادی نمک لیتیوم تشکیل شده است.

 

کاربردهای باتری انعطاف پذیر در آینده

دانشمندان ادعا می کنند که این باتری انعطاف پذیر هنوز برای تولید انبوه آماده نیست. چون آنها در ابتدا باید ماده مناسبی برای چسباندن لایه ها برای مدت طولانی پیدا کنند. اما کاربردهای باتری به محض حل شدن این مسئله، واضح خواهد بود. اگر یک باتری با قابلیت تا شدن، پیچش و کشیدن داشته باشید، امکانات زیادی در اختیار خواهید داشت. یک گوشی Galaxy Fold را تصور کنید که به جای داشتن دو بدنه محکم و لولا، بتوان آن را به راحتی تا کرد. یا به تبلتی فکر کنید که بتوانید آن را جمع کرده و در جیب خود قرار دهید. باید منتظر ماند و دید که دانشمندان چه زمانی به نتیجه نهایی برای تولید انبوه این باتری و متحول کردن دنیای تکنولوژی خواهند رسید.

کاربردهای باتری انعطاف پذیر در آینده

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید