سرانجام پس از مدت ها انتظار، انویدیا معماری Ampere خود را ارائه کرد. شرکت انویدیا حیطه کاربرد پردازنده گرافیکی A100 را انجام فعالیت های هوش مصنوعی، علمی و پردازش های ابری معرفی کرده و این در حالی است که هیچ اشاره ای به بازی و گیمینگ نکرده است. براساس گزارش جدیدی که منتشر شده، اگرچه خط تولید کارت گرافیک های انویدیا در ماه سپتامبر به بهره برداری خواهد رسید؛ اما در عین حال شرکت ای ام دی نیز قصد دارد در چنین زمان مشابهی از GPUهای جدید خود با معماری Big Navi رونمایی کند.

آماده نسل بعدی کارت گرافیک های Nvidia و AMD در سپتامبر باشید - عکس 1

طبق ادعای وبسایت DIGITIMES، این دو شرکت رقیب تصمیم دارند تا ماه سپتامبر (شهریور) که زمان مقرر شده برای عرضه نسل جدید کارت های گرافیک است، قیمت محصولات کنونی خود را در طی تابستان کاهش دهند تا مشتریان بیشتری را بتوانند به خرید محصولاتشان ترغیب کنند.

البته وبسایت DIGITIMES هیچ اشاره ای به منبع خبری خود نداشته و حتی مشخصاتی از کارت گرافیک ها را فاش نکرده است. اگرچه همیشه اخبار منتشر شده توسط این وبسایت درست از آب نیامده؛ اما این خبر با گزارش هایی که پیش از آن نیز شنیده بودیم، همخوانی دارد. در اواخر ماه آوریل، وبسایت The China Times در خبری اعلام کرد، کارت گرافیک های Ampere تا سه ماهه سوم سال جاری در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت و همچنین شرکای انویدیا که مسئولیت ساخت کارت های گرافیکی این شرکت را بر عهده دارند مانند ایسوس، گیگابایت و ام اس آی، در حال آماده سازی انبارهای خود در هنگام عرضه مدل RTX 3000 می باشند.

گزارشی دیگر نیز از سوی DRAMeXchange که بخش تحقیقاتی TrendForce است، منتشر شد که در آن به برنامه های دو شرکت Nvidia و AMD برای عرضه کارت های گرافیکی جدید تا پایان تابستان اشاره کرده بود.

آماده نسل بعدی کارت گرافیک های Nvidia و AMD در سپتامبر باشید - عکس 2

از زمان ورود سری RTX 2000 انویدیا و مدل های بسیاری که از آن زمان تا کنون عرضه شده اند، هیچ کارت گرافیکی جدید دیگری از این شرکت ندیدیم و تمامی محصولات فعلی بر اساس همان معماری تورینگ می باشند. شرکت ای ام دی نیز که سال گذشته کارت گرافیک Radeon خود را در دو سری RX 5700 و RX 5700 XT به بازار عرضه کرد، اما آنچنان قدرتمند نبودند و در مقایسه با انویدیا متحمل شکست شدند.

در ماه ژانویه، خانم Lisa Su به عنوان رئیس AMD قول داد كه هردو معماری Zen 3 و Big Navi را در سال ۲۰۲۰ خواهیم دید. اگرچه این وعده پیش از شیوع ویروس کورونا و گسترش Covid-19 در سراسر جهان بود؛ بنابراین انتظار می رود که زمان اعلام شده، تغییر كند.

آماده نسل بعدی کارت گرافیک های Nvidia و AMD در سپتامبر باشید - عکس 3

همچنین رویداد Computex تایوان نیز به علت گسترش ویروس کرونا به تعویق افتاده و قرار است در تاریخ ۲۸ تا ۳۰ سپتامبر برگزار شود. اما شایعاتی از سوی کمپانی های Nvidia و AMD و حتی Intel شنیده شده که به دلیل نگرانی های موجود، از شرکت در این رویداد فناوری صرف نظر خواهند کرد. حال باید تا آن زمان صبر کرد و دید که اجرای قرنطینه عمومی تا چه میزان در بهبود شرایط و برگزاری رویداد Computex ثمربخش خواهد بود؛ تا شرکت های انویدیا و ای ام دی بتوانند از این رویداد برای معرفی و رونمایی از نسل بعدی کارت های گرافیک خود استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید