ممکن است هر لحظه در خانه، کلاس و یا محل کار موبایل خود را گم کنید. خوشبختانه برای موبایل های هوشمند اندروید و iOS ، برنامه و اپلیکیشن های بسیاری برای راه های بسیاری پیدا کردن موبایل گمشده وجود دارد و میتوان با نصب این برنامه ها به راحتی آن را پیدا کرد. در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای پیدا کردن موبایل گمشده خود، اندروید و یا iOS می پردازیم تا به راحتی از این پس بتوانید آن را پیدا کنید.

پیدا کردن موبایل گمشده - 1

شرکت های گوگل و اپل که سازنده سیستم عامل اندروید و iOS می باشند، در سیستم عامل خود ابزاری برای پیدا کردن موبایل تعبیه کرده اند. معمولا این برنامه ها از طریق حساب کاربری مرتبط با دستگاه شما کار می کند. در دستگاه های اندرویدی با حساب گوگل و برای دستگاه های اپل از قبیل آیفون و آیپد با حساب iCloud کار می کند. در هر دو به شما امکان قفل و پاک کردن موبایل و یا تبلت را از راه دور می دهد. همچنین می توانید صدای زنگ دستگاه را فعال کرد و یا پیام خاصی را تنظیم کنید تا به یابنده دستگاه هشدار دهد. البته استفاده از این ویژگی ها به میزان باتری موبایل و ارتباط آن با اینترنت نیز بستگی دارد.

پیدا کردن موبایل گمشده - 2

همچنین در هنگام ارتباط با یابنده موبایل خود، احتیاط کنید و تا زمانی که به یابنده اعتماد نکرده اید، تنها از طریق تماس تلفنی و یا ایمیل ارتباط برقرار کنید و از ارسال اطلاعات شخصی مانند آدرس منزل خود اجتناب کنید. در ادامه نحوه کار با برنامه های پیدا کردن موبایل در هرکدام از سیستم عامل ها را بررسی می کنیم.

 

پیدا کردن موبایل گمشده اندرویدی

سیستم عامل اندروید نه تنها خدمات اختصاصی گوگل برای یافتن و مدیریت دستگاه خود از راه دور را ارائه در اختیارتان می گذارد، بلکه می توانید از سایر برنامه ها برای یافتن موبایل هوشمند خود استفاده کنید. ساده ترین راه استفاده از Find My Device می باشد که از طریق سرویس Google Play به طور مستقیم بر روی موبایل هوشمند اندروید نصب شده و یا از Play Store گوگل آن را دانلود کنید. همچنین می توان از طریق مرورگر نیز با آن کار کرد. در اکثر دستگاه ها با نسخه اندروید ۲٫۳ به بالا میتوان از این ویژگی استفاده کرد.

پیدا کردن موبایل گمشده - 3

با استفاده از ویژگی “Where is my phone” در گوگل به طور خودکار سرویس جستجوی موبایل هوشمند شروع به کار می کند. با برنامه Find My Device میتوانید از راه دور یک رمز عبور جدید برای موبایل قرار دهید و یا صدای زنگ موبایل خود را فعال کنید و همچنین امکان انجام کارهای دیگری نیز برای اطلاع از موقعیت دستگاه در اختیارتان می گذارد. برای استفاده از این قابلیت ها باید دستگاه به اینترنت وصل باشد و مکانیاب موبایل یا GPS نیز فعال باشد.

پیدا کردن موبایل گمشده - 4

برای فعال کردن امکانات برنامه Find My Device بر روی دستگاه خود به تنظیمات رفته و در قسمت Google (یا Google services) به بخش Security بروید. حال در قسمت Find My Device از فعال بودن “Remotely locate this device” مطمئن شوید.

پیدا کردن موبایل گمشده - 5

اگر قادر به پیدا کردن موبایل خود نبودید میتوان اطلاعات آن را از راه دور کاملا پاک کرد تا اطلاعات شخصیتان به دست افراد سودجو نرسد. در اندروید ۵٫۰ Lollipop، گوگل قابلیت Reset Protection Factory (FRP) را معرفی کرده است. قابلیت FRP برای جلوگیری از پاک کردن کامل دستگاه و فروش آن توسط سارق به عنوان یک دستگاه جدید، طراحی شده است. هنگام انجام factory reset اگر FRP فعال باشد، از شما نام کاربری و رمز عبور آخرین حساب گوگل که در دستگاه ثبت شده، خواسته می شود تا آن را وارد کنید و اگر اشتباه باشد دستگاه قفل خواهد ماند.

پیدا کردن موبایل گمشده - 6

همانطور که گفته شد، برنامه های دیگری نیز وجود دارد که می توانید آنها را نصب کرده تا بتوانید موبایل خود را پیدا کنید. برنامه Cerberus یک برنامه عالی ضد سرقت است که دسترسی و کنترل دستگاه از راه دور امکان پذیر می کند و همچنین اطلاعات بیشتری درباره موبایل گمشده می دهد. این برنامه ویژگی های متعددی دارد؛ از قبیل نمایش دقیق دستگاه، گرفتن اسکرین شات از صفحه نمایش و ثبت کارهایی که با آن انجام شده، گرفتن عکس توسط دوربین برای شناسایی سارق احتمالی و دیگر اطلاعاتی که Find My Device ارائه نمی دهد. همچنین اگر دستگاه شما روت شده باشد، قابلیت های بیشتری برای جلوگیری از پاک کردن یا خاموش کردن دستگاه، در اختیارتان میگذارد تا زمانی که بتوانید آن را پیدا کنید.

پیدا کردن موبایل گمشده - 7

در موبایل های سامسونگ سرویس Find My Mobile نیز وجود دارد. با استفاده از آن می توانید دستگاه گمشده خود را از راه دور قفل کرده و یا اطلاعات بر روی آن را به طور کامل پاک کنید. با این حال، شما به یک حساب کاربری سامسونگ برای فعال کردن قابلیت کنترل از راه دور بر روی تلفن همراهتان، نیاز دارید. برای بررسی وضعیت فعال بودن Find My Mobile بر روی دستگاه به تنظیمات قسمت Lock screen & Security بروید. اگر در منو Find My Mobile را مشاهده کنید، می توانید از این سرویس استفاده کنید. می توانید با فعال کردن Remote controls در قسمت Find My Mobile، موبایل خود را از راه دور کنترل کنید.

پیدا کردن موبایل گمشده - 8

 

پیدا کردن موبایل گمشده آیفون ios

بهترین و تنها راه برای پیدا کردن آیفون خود، برنامه Find My iPhone اپل است. این برنامه بر روی همه دستگاه های iOS به صورت پیش فرض نصب شده است و بر روی نقشه، مکان دقیق دستگاه iOS شما را نشان می دهد و به راحتی میتوانید آن را مدیریت کنید. اما برای استفاده از این برنامه به یک کامپیوتر یا دستگاه iOS دیگر که Find My iPhone بر روی آن نصب باشد نیاز دارید. متاسفانه برای استفاده از این ویژگی ها موبایل باید روشن و متصل به اینترنت باشد.

پیدا کردن موبایل گمشده - 9

برای کار با برنامه Find My iPhone وارد حساب iCloud خود شوید و Find my iPhone را باز کنید. با استفاده از این برنامه اپل به راحتی دستگاه را بر روی نقشه نشان می دهد و گزینه ای برای پخش صدا در دستگاه و ارسال پیام گمشدن به دستگاه و یا حتی پاک کردن کامل اطلاعات را در اختیارتان می گذارد. همه این کارها را بدون هیچگونه تنظیمات اضافی و پیچیده، به راحتی می توان انجام داد.

پیدا کردن موبایل گمشده - 10

با برنامه Find my iPhone نیز میتوانید سایر دستگاه های اپل خود مانند مک بوک، آیپد و آیپاد خود را پیدا کنید. برنامه Find my iPhone یک ابزار فوق العاده برای ردیابی و شناسایی موقعیت هر دستگاه اپل و iOS است. با استفاده از این برنامه در بسیاری از موارد به راحتی موبایل گمشده را پیدا کرده و همچنین در سرعت پلیس بسیار موثر بوده است. همچنین اپل قابلیت امنیتی دیگری به نام Activation Lock را نیز عرضه کرده تا از آیفون ها در مقابل سرقت محافظت کند. Activation Lock نیاز به وارد کردن شناسه کاربری اپل آیدی دارد تا Find My iPhone و پاک کردن دستگاه را غیرفعال یا دوباره فعال کنید.

پیدا کردن موبایل گمشده - 11

 

پیدا کردن موبایل گمشده ساده (غیرهوشمند)

پیدا کردن موبایل گمشده - 12

  • قدم اول :

به تلفن همراه خود تماس بگیرید. گوش دادن به صدای موبایل یا ویبره آن گوش کنید تا از طریق صدا بتوان آن را پیدا کرد. اگر تلفن شما واقعا گمشده باشد و شخص دیگری آن را پیدا کرده باشد، احتمالا به آنها پاسخ خواهد داد و از قصد پس دادن موبایلتان مطلع می شوید!

  • قدم دوم :

تمام مسیر خود را برگردید و در طی مسیر جستجوی کامل انجام دهید. اگر صدایی از موبایل شنیده نشد شاید به علت اتمام باتری آن باشد و جایی در مسیر خاموش افتاده باشد.

  • قدم سوم :

به موبایل اطلاعات تماس با خودتان را پیامک بزنید تا شاید یابنده به امید پاداش با شما تماس بگیرد و موبایل را تحویلتان دهد.

  • قدم چهارم :

اگر امیدتان را از پیدا کردن موبایل از دست دادید با مراجعه به شرکت مخابراتی که از سیمکارت آن استفاده می کنید و تحویل مدارک، اقدام به شناسایی محل موبایل گمشده کنند. همچنین از آنها بخواهید تا سیمکارت را غیرفعال کنند تا در صورت انجام اقدامات مجرمانه با تلفن شما، اتهامی به شما وارد نشود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید